X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotrowski: Ludowe Wojsko Polskie było w pełni wzorowane na Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 19:55
- U podstaw Ludowej Polski leży kłamstwo katyńskie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Piotrowski z Akademii Sztuki Wojennej. 
Audio
  • Dr Paweł Piotrowski o zakłamywaniu historii ("Stan Rzeczy")
Armia Czerwona w PRL
Armia Czerwona w PRLFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Gość PR24 mówił, że nad tematyką historyczną służb i ludowego wojska polskiego pracowali historycy resortowi – mówił gość PR24. Podkreślił, że dopiero profesor Janusz Kurtyka, prezes IPN  podjął decyzję o zdjęciu tajnej klauzuli z dokumentów przekazanych przez WSI. – Problem więc z badaniami historycznymi polegała na tym, że utrudniony był dostęp do materiałów historycznych – zaznaczył.

Oficerowie NKWD w ludowym wojsku

pap_19921002_00F Borne Sulinowo_663x364.jpg
26 lat temu wojska radzieckie opuściły Polskę

Podkreślił, że Ludowe Wojsko Polskie było formacją, które odwzorowywało Armię Czerwoną zarówno pod względem kadrowym jak i organizacyjnym. - Kadry były tworzone tak, że najpierw powstała pierwsza dywizja a w niej wydział informacji, potem powstał pierwszy korpus i pierwsza armia, wszędzie zarządy informacje z oficerami NKWD na czele – podkreślił.

Dodał, że masa żołnierska nie miała z tym dużo wspólnego, bo to po prostu byli ludzie np. z łagrów którym kazano wstąpić do ludowego wojska polskiego, część nie udało się natomiast trafić do armii Andersa. – Wszyscy oni byli sterowani, a informacja wojskowa czuwała nad ich poglądami – mówił gość PR24.

Szkoły dla kadr

ciechowski pap 1200 .jpg
Sam na linie. Nieznane dokumenty dotyczące służby wojskowej Grzegorza Ciechowskiego

Istotnym elementem, jak dodał, była szkoła w Kujbyszewie dla kadr tzw. cywilnej bezpieki czyli dla UB i Riazań gdzie utworzono szkołę dla Ludowego Wojska. – Ten kto tam trafiał musiał przejść weryfikację, musiał  być pozytywnie nastawionym do polityki Sowietów. Dopiero w II połowie 1944 roku nasycano organy informacji Wojskowej, Polakami – zaznaczył dr Paweł Piotrowski.


******

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Paweł Piotrowski (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 10.01.2020
Godzina emisji: 19.10

Polskie Radio 24/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

31 lat temu orzeł odzyskał koronę. Symboliczny koniec komunizmu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 05:50
To był symboliczny koniec komunizmu w Polsce. 29 grudnia 1989 roku Sejm przegłosował nowelizację konstytucji, w której znalazł się zapis dotyczący nowego godła państwowego. Został nim wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent o Grudniu '70: gdyby nie tamta krew, nie byłoby wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 15:53
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 49. rocznicy Grudnia 1970 r. w Szczecinie.  W mieście zginęło wtedy 16 osób, a ponad sto zostało rannych. - Nigdy nie pogodzą się z tym, że odpowiedzialność nie została wyciągnięta - podkreślił.
rozwiń zwiń