X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Postać Wojciecha Jaruzelskiego w filmach Roberta Kaczmarka

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 20:58
- Służby z telewizji dostarczyły mu płytę z nagraniem. Przyszedł z nią do Czesława Kiszczaka krzycząc: zobacz, co oni chcą zrobić! - opisywał reakcję Wojciecha Jaruzelskiego na film "Towarzysz generał" jego reżyser Robert Kaczmarek.
Audio
  • Robert Kaczmarek o filmach dotyczących postaci Wojciecha Jaruzelskiego (Stan rzeczy)
Wojciech Jaruzelski
Wojciech JaruzelskiFoto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

"Towarzysz generał" i "Towarzysz generał idzie na wojnę". To tytuły filmów o Wojciechu Jaruzelskim, których reżyserem jest Robert Kaczmarek. Przyznał, że inicjatywę dotyczącą zrealizowania pierwszej z tych produkcji zainicjował blisko dziesięć lat temu Artur Dmochowski, pierwszy dyrektor kanału TVP Historia.  

- Widział moje wcześniejsze projekty i zadzwonił do mnie z pytaniem czy nie chciałbym włączyć się w opowieść o najnowszej historii Polski. Ustaliliśmy, że postacią, na której należy skupić się na początku jest właśnie Wojciech Jaruzelski. Wcześniej tym tematem miała zająć się inna osoba, ale przestraszyła się takiego wyzwania - wspominał Robert Kaczmarek.

Rekordowa oglądalność

pap_19811213_01A_663x364.jpg
38 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

Film cieszył się bardzo dużym powodzeniem, a jego oglądalność była rekordowa. Robert Kaczmarek wskazał, że do tej pory wynik, jaki zanotował, nie został pobity.

- Było to 3 mln 600 tys. widzów. Po emisji odbyła się dyskusja w studiu, która była bardzo symptomatyczna. Pokazuje kto bronił, a kto atakował film. Dziennikarze biorący udział w debacie sami sobie wystawili świadectwo. Premiera stanowiła wydarzenie medialne. Przypadek sprawił, że znam reakcję samego Jaruzelskiego. Służby z telewizji dostarczyły mu płytę z nagraniem. Przyszedł z nią do Czesława Kiszczaka krzycząc: zobacz, co oni chcą zrobić! – wskazał reżyser.

Wojna towarzysza generała

"Towarzysz generał" to z jednej strony filmowa biografia Wojciecha Jaruzelskiego, a z drugiej panorama najnowszej historii Polski. Jednak żadne z wydarzeń, które miały miejsce po II wojnie światowej nie zostało szczegółowo przybliżone, bo jak podkreślił Robert Kaczmarek nie to było tematem filmu.

- Najważniejszym momentem w życiu Jaruzelskiego był stan wojenny, który w pierwszym filmie został potraktowany dość pobieżnie. Mogło to zostawić pewien niedosyt u widzów. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć ten wątek w drugiej produkcji zatytułowanej "Towarzysz generał idzie na wojnę" - wyjaśnił Kaczmarek. 

Ponadto w audycji Robert Kaczmarek mówił również o sukcesach gospodarczych w dwudziestoleciu międzywojennym.

***

Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Robert Kaczmarek
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 19.10

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Historyk IPN: nierozliczenie stanu wojennego to częściowo efekt ducha Magdalenki

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 12:08
– W Magdalence doszło do zbyt dużego zbliżenia pomiędzy komunistami, a przedstawicielami "Solidarności". Uważam, że brak rozliczenia wydarzenia, które rozpoczęło się 13 grudnia 1981 roku, to w pewnym sensie efekt ducha Magdalenki – ocenił dr Grzegorz Majchrzak, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. O stanie wojennym w Polskim Radiu 24 mówił także dr Jan Olaszek, historyk IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz o stanie wojennym: był obozem koncentracyjnym zrobionym z całego kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 19:06
- Była to próba przywrócenia stalinowskiego terroru, próba zniszczenia ruchu i woli niepodległościowej. Aparat komunistyczny chciał złamać kręgosłup Polakom - powiedział Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. - To nierozliczony bagaż, od którego musimy się odciąć. Wpływa on i kształtuje dramatycznie negatywnie naszą rzeczywistość - dodał działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.
rozwiń zwiń