X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

A. Gelberg: K. Morawiecki żył polityką. Nie lubił rozmawiać o banałach

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 20:00
- Szczególnie zbliżyło nas ostatnie półrocze, kiedy Kornel zachorował. Zostałem jego osobistym kierowcą i woziłem go do szpitala, ze szpitala do domu - powiedział Andrzej Gelberg, który przyjaźnił się ze zmarłym marszałkiem seniorem przez ponad trzydzieści lat. W PR24 opowiedział m.in. o tym, czym przez ostatnie pół roku żył Kornel Morawiecki.
Audio
  • A. Gelberg: K. Morawiecki żył polityką. Nie lubił rozmawiać o banałach {"Stan rzeczy"/PR24)
Andrzej Gelberg, opozycjonista czasów PRL
Andrzej Gelberg, opozycjonista czasów PRLFoto: PR24/TB

Morawiecki_2.jpg
Po długiej chorobie zmarł marszałek senior Kornel Morawiecki

Andrzej Gelberg był jednym z najbliższych przyjaciół zmarłego Kornela Morawieckiego. Działacz opozycji czasów PRL, jeden z twórców podziemnego Radia Solidarność, później szef Tygodnika Solidarność. Dziennikarz, publicysta, jeden z dwóch głównych redagujących dwutygodnik "Gazeta Obywatelska" Kornela Morawieckiego.

[Posłuchaj w Dwójce] Kornel Morawiecki nie żyje. Posłuchaj archiwalnych wspomnień

Gość PR24 wyznał, że przyjaźnił się ze zmarłym od ponad trzydziestu lat. - Od rana noszę żałobę w sercu. Był mi bardzo bliskim człowiekiem.

- Szczególnie zbliżyło nas ostatnie półrocze, kiedy Kornel zachorował. Zostałem jego osobistym kierowcą i woziłem go do szpitala, ze szpitala do domu - mówił.


kornel-en-1200.jpg
Jarosław Kaczyński: Kornel Morawiecki był człowiekiem niezłomnym

"W ogóle nie myślałem o tym, żeby się żegnać"

Andrzej Gelberg wspominał, że ostatni raz widziałem się z Kornelem Morawieckim osiem dni temu. - Był jeszcze w domu, ale zaczęło się pogarszać. Pani Anna, jego żona, powiedziała, że znowu musi wrócić do szpitala. A ja musiałem wyjechać z Warszawy na ponad tydzień - opowiadał.

- Gdy wróciłem, pani Anna powiedziała mi, że jest już bardzo kiepsko. Zależało mi, żeby wpaść do niego chociaż na chwilę. Powiedziała, że zadzwoni do mnie w niedzielę, gdy tylko Kornel się obudzi, ponieważ przez ostatnie dni był w takiej pół-śpiączce. Czasem budził się na dwadzieścia minut, wtedy miałem dostać telefon. Wtedy w ogóle nie myślałem, że miałbym z nim się żegnać - wyznał.

[POSŁUCHAJ W PR24] Debata Jedynki. Andrzej Myc: Kornel Morawiecki był wielkim idealistą


Maciej Wasik.jpg
Maciej Wąsik: Kornel Morawiecki był niewygodny dla elit III RP

"Każdy chciał zasięgnąć jego rady"

Gość PR24 przyznał, że Kornel Morawiecki żył polityką i nie lubił rozmawiać o banałach. - Natomiast szpital nie był dobrym miejscem do tego, żeby prowadzić takie rozmowy. Z resztą nie chciałem go męczyć. Więcej rozmawialiśmy, gdy wracał ze szpitala do domu - mówił.

- Czasem było tak, że przyjeżdżałem do niego i otaczał go wianuszek dziesięciu osób, które pilnie chciały coś u niego załatwić. Raz ich wszystkich pogonił i powiedział, że musi teraz porozmawiać z Andrzejem - wspominał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Andrzej Gelberg (opozycjonista czasów PRL)

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 19:10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mija rok od śmierci Kornela Morawieckiego, legendy Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 05:42
30 września 2019 roku zmarł Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Miał 78 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kornel Morawiecki nie żyje. Posłuchaj archiwalnych wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 12:00
Były działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej" zmarł po długiej chorobie w wieku 78 lat. Marszałek Senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, był w 2015 roku gościem Dwójkowej audycji "Ćwierćwiecze", w której wspominał polityczny przełom roku 1989.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: Kornel Morawiecki był człowiekiem niezłomnym

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 14:56
- Chciałem wyrazić wielki żal i smutek po śmierci Kornela Morawieckiego, człowieka, który pięknie wpisał się w dzieje naszego narodu. Był człowiekiem niezłomnym. Niepodległa i wolna Polska była jego celem - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Szczerba: proponujemy nawet 1000 złotych czeku opiekuńczego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:15
- Do starości musi się przygotować każdy z nas, ale też społeczeństwo, państwo, samorząd - mówił w Polskim Radiu 24 polityk PO, Michał Szczerba. Dodał, że jego partia, w ramach Koalicji Obywatelskiej, ma kompleksowy program dla seniorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Jedynki. Andrzej Myc: Kornel Morawiecki był wielkim idealistą

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 18:51
- Kornel Morawiecki od samego początku głosił, że należy obalić władzę komunistyczną bez żadnych kompromisów - powiedział w radiowej Jedynce Andrzej Myc, działacz Solidarności Walczącej. W Debacie Jedynki wzięli udział również Andrzej Kołodziej, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych oraz Janusz Szkutnik, działacz Solidarności Walczącej.
rozwiń zwiń