X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Marta Kubiak: Frontex absolutnie nie zdaje egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 09:47
- Instytucja Frontexu absolutnie nie zdaje egzaminu, bo jeżeli rzeczywiście chcieliby pomóc, to nie zajmowaliby się udzielaniem pomocy w kwestii ewentualnych wniosków - powiedziała w audycji "Dwie strony" na antenie Polskiego Radia 24 Marta Kubiak, poseł PiS. Gościem programu była także Joanna Senyszyn z Lewicy.

Od 8 listopada trwa szturm migrantów na przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej. Grupa tysiąca osób próbuje nielegalnie przedostać się na terytorium Polski.

Paweł Kowal 1200.JPG
"Powinniśmy być w głównym nurcie ustaleń". Kowal o międzynarodowych konsultacjach ws. sytuacji na granicy

Jak podała Joanna Senyszyn, wszyscy zgadzamy się co do tego, że winę za konflikt ponosi reżim Łukaszenki wspomagany przez Putina.

- Raczej nie grozi to wojną. Jest to oczywiście konflikt lokalny. Jest konieczność ochrony polskich granic, które są jednocześnie granicami UE - powiedziała poseł Lewicy. 

Czytaj także:

W audycji "Dwie strony" Joanna Senyszyn zarzuciła rządowi, że wszystkie kroki, które do tej pory podjął, nie przyniosły - jej zdaniem - żadnego skutku.

- Ten konflikt się nasila - stwierdziła. - Ten rząd ciągle nie chce uznać, że jest to ogromny kryzys humanitarny, a na granicy umierają ludzie - kontynuowała.

Posłuchaj
20:55 PR24_mp3 2021_11_18-08-07-14.mp3 Marta Kubiak i Joanna Senyszyn o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Warto w tym miejscu przypomnieć, że polski rząd trzy razy wysyłał transport z pomocą humanitarną dla Białorusi. Reżim Alaksandra Łukaszenki nie wpuścił żadnej z tych ciężarówek na terytorium kraju.

Umiędzynarodowienie konfliktu

Joanna Senyszyn w Polskim Radiu 24 przyznała, że chciałaby umiędzynarodowienia konfliktu. Jak tłumaczyła, dzięki temu odpowiedzialność za to, co dzieje się na granicy z Białorusią, rozłoży się na wszystkie kraje członkowskie UE.

- Niezrozumiały jest upór rządu, aby nie dopuścić Frontexu. Frontex powinien od dawna tam być - uznała.

Jako argument poseł Lewicy podała, że Frontex "uratował kilkadziesiąt tysięcy uchodźców". Zdaniem Joanny Senyszyn "są to specjaliści, którzy znają języki, procedury".

Granica free zapora free straż granicza free wot-1200.jpg
"Realpolitik czy działanie irracjonalne?". Andrzej Rafał Potocki o rozmowie Merkel-Łukaszenka

Marta Kubiak z PiS przypomniała, że "Polska w ramach Frontexu wysłała na Litwę 50 strażników służby granicznej, którzy właśnie zabezpieczają ich granicę".

- W tej sytuacji instytucja Frontexu absolutnie nie zdaje egzaminu, bo jeżeli rzeczywiście chcieliby pomóc, to nie zajmowaliby się udzielaniem pomocy w kwestii ewentualnych wniosków - powiedziała poseł PiS.

Czytaj także:

Polityk zastanawiała się, dlaczego dla opozycji ważniejsi są ludzie, którzy są na granicy i próbują nielegalnie przekroczyć granicę, niż bezpieczeństwo funkcjonariuszy i obywateli.

- Oni zostali tam zaproszeni przez Łukaszenkę, mają wizy turystyczne, przebywają tam legalnie i agresywnie zachowują się w stosunku do naszych służb - powiedziała.

Marta Kubiak w Polskim Radiu 24 działania opozycji uznała za hipokryzję, przywołując tym samym, że z jednej strony dziękują służbom pracującym przy ochronie granicy, a z drugiej strony nie chcą przyjąć przepisów, które ułatwią im funkcjonowanie i zapewnią ich jeszcze większe bezpieczeństwo.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadziła: Stanisław Janecki

Gość: Marta Kubiak (PiS), Joanna Senyszyn (Lewica)

Data emisji: 18.11.2021

Godzina: 08.06

bf

Czytaj także

Beata Szydło o kolejnej rozmowie Merkel i Łukaszenki: kanclerz Niemiec łamie wszelkie zasady UE

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 20:46
Europoseł Beata Szydło podkreśliła, że kanclerz Angela Merkel łamie wszelkie zasady Unii Europejskiej, samodzielnie rozmawiając z Mińskiem i Moskwą. Jak poinformował rzecznik Angeli Merkel Steffen Seibert, kanclerz Niemiec rozmawiała w środę ponownie z białoruskim dyktatorem Aleksandrem Łukaszenką. Rozmowa dotyczyła napiętej sytuacji na granicy z Białorusią. Szefowa niemieckiego rządu wskazała na konieczność dostarczenia migrantom pomocy humanitarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier rozmawiał z kanclerz Niemiec. Müller: tematem sytuacja na granicy i koordynacja reakcji UE

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 20:55
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji na granicy białoruskiej oraz koordynacji reakcji unijnej na aktualny etap kryzysu na zewnętrznych granicach UE - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To element polityki dezinformacyjnej reżimu". Pszczel o oskarżeniach Białorusi pod adresem Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 21:27
- Ja bym tak całkowicie nie rozdzielał Łukaszenki i Putina. Zwróćmy uwagę na to, że tak naprawdę Białoruś i Rosja są dość mocno ze sobą zintegrowane w różnych obszarach - powiedział w audycji "Spojrzenie na Wschód" na antenie Polskiego Radia 24 prof. Hubert Królikowski, analityk ds. wojskowości (UJ). Gościem Marii Przełomiec był także Robert Pszczel, były szef biura informacyjnego NATO w Moskwie.
rozwiń zwiń