X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zagrożenie jest bardzo realne". Marcin Duszek o konflikcie w Europie Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 10:05
- Zagrożenie, zarówno jeżeli chodzi o atak na Ukrainę, jak i na inne państwa wschodnie, jest bardzo realne. Gromadzenie przy granicy z Ukrainą rosyjskich czołgów i systemów rakiet balistycznych krótkiego zasięgu może oznaczać, że Rosja przygotowuje plan inwazji - powiedział Marcin Duszek (PiS). Gościem audycji był także Wojciech Konieczny (Lewica). 

USA alarmują sojuszników w UE, że Rosja może planować potencjalną inwazję na Ukrainę. Spekulacje mają związek ze wzrostem napięcia między Moskwą a państwami blokującymi próby przedostania się migrantów do krajów Unii Europejskiej. Kolejną kwestią przyczyniającą się do zaogniania sytuacji są dostawy energii - poinformowała agencja Bloomberg.

Jak przekazały nieoficjalnie osoby zaznajomione z sytuacją, "Waszyngton uważnie monitoruje gromadzenie się rosyjskich sił w pobliżu ukraińskiej granicy, a urzędnicy amerykańscy poinformowali swoich odpowiedników w Unii Europejskiej o obawach związanych z możliwą operacją wojskową".

czołgi rosyjskie wojsko transport czołgów free shutt 1200 .jpg
USA ostrzegają Europę: Rosja może planować potencjalną inwazję na Ukrainę

Według Marcina Duszka "zagrożenie, zarówno jeżeli chodzi o atak na Ukrainę, jak i na inne państwa wschodnie, jest bardzo realne". - Gromadzenie przy granicy z Ukrainą rosyjskich czołgów i systemów rakiet balistycznych krótkiego zasięgu może oznaczać, że Rosja przygotowuje plan inwazji również na to państwo - powiedział gość audycji. 

"Poważny atak"

- Sytuacja, która ma miejsce na granicy polsko-białoruskiej to nie zasłona dymna, tylko bardzo poważny atak, również na Polskę. Migranci sprowadzani przez reżim Łukaszenki służą do tego, żeby skuteczniej zaatakować Polskę - podkreślił.

Jak zaznaczył "destabilizacja sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej jest już w tej chwili w fazie kluczowej". - Myślę, że Moskwa będzie przechodziła od kreślenia scenariuszy do realnego działania - ocenił Marcin Duszek. 

Posłuchaj
21:37 dwie strony.mp3 Marcin Duszek i Wojciech Konieczny o napiętej sytuacji w Europie Wschodniej (Polskie Radio 24 / Dwie strony) 

Zdaniem Wojciecha Koniecznego, aby powstrzymać eskalację konfliktu "możemy jako członek NATO prowadzić dyplomację w kierunku umiędzynarodowienia sytuacji". - Aby nie było tak, że wojska rosyjskie pojawią się na granicy Polski i Białorusi na zaproszenie Łukaszenki - powiedział senator. 

Czytaj również:

- A my nic. Wystawimy tam swoje wojska i będziemy czekać, co dalej. Nie. Uważam, że wojsko, również amerykańskie, powinno wspomóc nas na granicy i udzielić nam realnej pomocy - ponieważ jest możliwa - nie tak, jak w przypadku Rosjan, którzy "pomagają Białorusinom" - kontynuował

"Należy je traktować bardzo poważnie"

Gość PR24 wskazał na "połączenie różnych zdarzeń - odwracanie uwagi, zaognienie sytuacji". - Być może Rosja planuje jakieś ograniczone działania wojenne, ale w dzisiejszym wywiadzie z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim słyszałem, że dość sceptycznie odnosił się do rozpoczęcia przez Rosję otwartego konfliktu z Ukrainą. Jeżeli jednak doniesienia są prawdziwe, to należy je traktować bardzo poważnie, więc kto wie, co się wydarzy. Nie wiemy - stwierdził Wojciech Konieczny.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Marcin Duszek (PiS), Wojciech Konieczny (Lewica, przewodniczący Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej)

Data emisji: 12.11.2021

Godzina emisji: 8.06

PR24/nt

Czytaj także

"Aleksander Łukaszenka blefuje". Cichanouska o groźbach odcięcia dostaw gazu do UE

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 22:19
Przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że Aleksander Łukaszenka blefuje, grożąc odcięciem dostaw gazu do państw Unii Europejskiej. Miałoby to być odpowiedzią na ewentualne kolejne unijne sankcje, nałożone na Białoruś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: Moskwa wysyła nad Białoruś myśliwce i bombowce dalekiego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 01:04
Sytuacja na zewnętrznej granicy EU coraz bardziej napięta. Rosja wysyła nad Białoruś bombowce dalekiego zasięgu, a w ramach "ćwiczeń wojskowych" także myśliwce - podało w czwartek portal Zeit Online. Angela Merkel odbyła drugą rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruscy żołnierze wpychali kobiety i dzieci na drut kolczasty. Kolejna próba nielegalnego przekroczenia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 09:20
- W czwartek wieczorem w okolicach Kuźnicy (Podlaskie) doszło do próby nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę ok. 35 osób, w większości kobiet i dzieci; grupę próbowało przepchnąć siłą białoruskie wojsko - poinformowała w piątek rano podlaska policja.
rozwiń zwiń