X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mosiński: z żadnego dokumentu nie wynika, że Polska przekazała UE kompetencje ws. sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 09:47
- Polska przestrzega głównych wartości UE, o których jest mowa w art.2 Traktatu o Unii Europejskiej. Nasz kraj przekazał instytucjom unijnym zgodnie z art. 5 tegoż traktatu pewne kompetencje, ale nie te, które rozpatruje Komisja Europejska czy TSUE - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS). Gościem "Dwóch stron" był również Artur Dziambor (Konfederacja). 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją.

Za takowy uznano też przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm. W orzeczeniu wskazano również, że przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów są niezgodne z konstytucją.

1200 kamil bortniczuk forum.jpg
"To fake news i kłamstwo opozycji". Bortniczuk o rzekomym polexicie

- Zgodnie z zasadą przyznania w ramach kompetencji instytucje unijne mogą oceniać, tworzyć dokumenty poprzez PE, które będą nas obowiązywały, w zakresie swobód przepływu towarów i usług, handlu, wspólnej polityki rolnej. Jednak nie ma żadnego dokumentu, z którego wynikałoby, że Polska przekazała kompetencje UE, jeśli chodzi o kwestię wymiaru sprawiedliwości. Jest to wyłączona kompetencja państw członkowskich. Oprócz Polski osiem innych państw wspólnoty unijnej w podobnym obszarze podejmowało decyzję, iż ich ustawa najwyższa, jaką jest konstytucja, jest nadrzędna wobec prawa wtórnego czy pierwotnego tworzonego przez Parlament Europejski - wyjaśnił polityk PiS.

Podobne stanowisko w sprawie zajął poseł Konfederacji. 

- Rzeczywiście jest tak, że tam, gdzie UE przekracza swoje kompetencje, metodą salami próbuje dotrzeć do tego, że będzie decydować o większym zakresie praw, niż na to się zgodziliśmy. Należało zainterweniować. TK orzekł zgodnie z prawem - podkreślił Artur Dziambor.     

Część polityków opozycji uznała, że taki wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest krokiem w stronę polexitu. Do tematu odnieśli się goście audycji.

- Mówienie o polexicie to jest sianie fake newsów. Taka jest taktyka Donalda Tuska: wmówić Polakom, że PiS dąży do tego, żeby opuścić UE. To są bałamutne, nieprawdziwe stwierdzenia. Nie wiem, na ile to wystarczy Donaldowi Tuskowi w miejsce braku programu wyborczego, bo to jest pole dyskusji między opozycją a obozem rządzącym - ocenił Jan Mosiński.

Posłuchaj
19:41 PR24_mp3 2021_10_13-08-06-35.mp3 Politycy o dyskusji ws. polexitu ("Dwie strony")  

- Donald Tusk, grając teraz lidera opozycji centrolewicowej, spróbował zagrać na emocjach ludzi, oszukując ich, wmówił im, że PiS chce wychodzić z UE, wyciągnął ich na ulice. Tusk nie przeczytał 8. art. Konstytucji i źle zinterpretował 9. art., ponieważ my jesteśmy zobowiązani traktatami, ale tylko w określonych dziedzinach - podsumował Dziambor.   

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadziła: Eliza Olczyk

Goście: Jan Mosiński (PiS), Artur Dziambor (Konfederacja)

Data emisji: 13.10.2021

Godzina: 08.06

kmp

Czytaj także

"Jest to wstęp do polexitu". Poseł Lewicy o sprawie toczącej się w TK

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 15:29
- Jeżeli nagle będziemy kwestionować legalność naszego wstąpienia do UE i legalność podpisanych umów to nie będzie dobrze wyglądało. Jest to wstęp do polexitu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica).              
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa orzeczenia TK. Politolog: doradcy Macrona mówią o zamachu na unijną praworządność

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 19:33
- Reakcje są dość gwałtowne, wręcz negatywne. Sam prezydent Francji stwierdził, że to bardzo poważna decyzja. Inni jego doradcy mówili wręcz o zamachu na praworządność w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik (politolog i europeista, korespondent polskich mediów we Francji). 
rozwiń zwiń