X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Linia orzecznicza pozostała ta sama". Poseł PiS o wyroku TK

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 09:38
- Ostatnie orzeczenie TK wcale nie odbiega od tej linii orzeczniczej, która została wykrystalizowana przez TK, kiedy dowodzili nim prof. Safjan czy prof. Rzepliński - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Krzysztof Lipiec. Gościem "Dwóch stron" był także Marek Sowa (KO). 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją.

Za takowy uznano też przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm. W orzeczeniu wskazano również, że przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów są niezgodne z konstytucją.

Czesław Kłak 1200.JPG
"Konstytucja RP wyraźnie mówi, że jest na szczycie hierarchii źródeł prawa". Prof. Kłak o wyroku TK

W ocenie posła Sowy "pseudowyrok Trybunału Konstytucyjnego prowadzi nas do polexitu". - Nie ma na to zgody. 14 mln Polek i Polaków w 2003 roku w referendum akcesyjnym wyraziło wolę przystąpienia do wspólnoty europejskiej. To jest nasze miejsce, to jest miejsce Polski. Za żadne skarby nie pozwolimy wyciągnąć się z UE - deklarował polityk KO.      

- Zdaje sobie sprawę, że w PiS w ostatnim czasie coraz odważniej narasta formułowana teza, że trzeba Unię Europejską opuścić z dnia na dzień. To widać w każdej debacie - uznał Marek Sowa. 

Z kolei Krzysztof Lipiec podkreślił, że jako poseł PiS zna dobrze program polityczny partii i w nim nie ma mowy o żadnym wyjściu Polski z Unii Europejskiej.

- Uprawiamy politykę europejską na wysokim poziomie - bronimy standardów, traktatów europejskich, aby w granicach tych kompetencji, które Polska jako państwo oddała na rzecz UE, się poruszać - wskazał. 

Posłuchaj
21:05 PR24_mp3 2021_10_12-08-06-40.mp3 Posłowie o wyroku Trybunału Konstytucyjnego ("Dwie strony") 

W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja zwołana przez szefa PO Donalda Tuska w reakcji na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności z konstytucją niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

- Setki tysięcy osób w 160 miejscowościach wyszły zaprotestować przeciwko decyzji prezes TK - odkrycia towarzyskiego Jarosława Kaczyńskiego - stwierdził poseł KO Marek Sowa. 


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadziła: Dorota Kania

Goście: Marek Sowa (PO), Krzysztof Lipiec (PiS)

Data emisji: 12.10.2021

Godzina: 08.06

kmp

Czytaj także

"Jest to wstęp do polexitu". Poseł Lewicy o sprawie toczącej się w TK

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 15:29
- Jeżeli nagle będziemy kwestionować legalność naszego wstąpienia do UE i legalność podpisanych umów to nie będzie dobrze wyglądało. Jest to wstęp do polexitu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica).              
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa orzeczenia TK. Politolog: doradcy Macrona mówią o zamachu na unijną praworządność

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 19:33
- Reakcje są dość gwałtowne, wręcz negatywne. Sam prezydent Francji stwierdził, że to bardzo poważna decyzja. Inni jego doradcy mówili wręcz o zamachu na praworządność w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik (politolog i europeista, korespondent polskich mediów we Francji). 
rozwiń zwiń