"Bezprecedensowa sytuacja". Kubiak komentuje spór Polski z KE

2021-09-14, 09:34

"Bezprecedensowa sytuacja". Kubiak komentuje spór Polski z KE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PP Photos/Shutterstock

- Najpierw mówią nam, że mamy się dostosować, a jak już to czynimy, bo stosowne wyjaśnienia zostały do Brukseli wysłane, okazuje się, że urzędnicy - nie wystosowując żadnego oficjalnego pisma - straszą nas, że nie dostaniemy pieniędzy - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak (PiS). Gościem audycji był również Jan Łopata (PSL-Koalicja Polska).   

Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Przedmiotem sporu ma być Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. 

Powiązany Artykuł

komisja europejska free shutter 1200.jpg
"Mam wrażenie, że KE błędnie zrozumiała naszą odpowiedź". Premier o Izbie Dyscyplinarnej

"Moim obowiązkiem jako komisarza ds. sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony niezależności sędziów europejskich. W przeciwnym razie cały porządek prawny UE mógłby być zagrożony, a podstawowe fundamenty Unii mogłyby zostać zakwestionowane. Zgodnie z upoważnieniem udzielonym przez Kolegium w lipcu, zwracam się teraz do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z dnia 14 lipca" - tak brzmiało stanowisko unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa.

Posłuchaj

Marta Kubiak i Jan Łopata o sporze Polski z UE. ("Dwie strony") 22:20
+
Dodaj do playlisty

"Bezprecedensowa sytuacja"

Marta Kubiak podkreśliła, że "w żadnych traktatach i zapisach nie ma takiej regulacji", aby państwo członkowskie miało zgodzić się na rezygnację z możliwości decydowania o tym, "jak ma wyglądać jego wymiar sprawiedliwości". 

- Sytuacja jest bezprecedensowa. Najpierw mówią nam, że mamy się dostosować, a jak już to czynimy, bo stosowne wyjaśnienia zostały do Brukseli wysłane, okazuje się, że urzędnicy - nie wystosowując żadnego oficjalnego pisma - straszą nas, że nie dostaniemy pieniędzy - stwierdziła rozmówczyni.

- Pikanterii dodaje fakt, że inne państwa członkowskie również nie wykonują różnych wyroków TSUE. Mam wrażenie, że zostały tu wprowadzone podwójne standardy - mówiła polityk.

Powiązany Artykuł

piotr muller free 663.jpg
Kiedy Unia zaakceptuje KPO? Rzecznik rządu wskazał na "realny termin"

Czytaj także: 

"Zmiany są potrzebne"

Komentując decyzję KE, Jan Łopata podkreślił, że "konstytucja RP jest najważniejszym prawem" dla państwa. Gość PR24 zauważył jednak, że podpisując traktaty UE, które są oparte na mocy polskiej konstytucji, "daliśmy pewne uprawnienia temu ciału". 

- W tej chwili UE mówi w ten sposób: przekazujemy Polsce pieniądze i chcemy mieć pewność, że będą one mogły być w wymiarze sądowniczym zaskarżane przez osoby, które mają wątpliwości co do ich podziału, a obiektywny i sprawiedliwy sąd będzie mógł to rozstrzygać - tłumaczył poseł. 

Rozmówca pytany o reformę wymiaru sprawiedliwości ocenił, że "zmiany są niewątpliwie potrzebne". - To jest praprzyczyna naszych kłopotów z Unią Europejską i środkami, które są Polsce potrzebne - mówił. Poseł zaznaczył jednak, że "bez znajomości projektu ustawy nie może zadeklarować jej poparcia". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Dwie strony

Prowadząca: Dorota Kania

Goście: Marta Kubiak (PiS), Jan Łopata (PSL-Koalicja Polska)

Data emisji: 14.09.2021

Godz. emisji: 8.06

PR24/PAP/jbt

Polecane

Wróć do strony głównej