"Przyczyniło się do odzyskania niepodległości po 1989 r." Grzegorz Lorek o Powstaniu Warszawskim

2021-08-02, 09:14

"Przyczyniło się do odzyskania niepodległości po 1989 r." Grzegorz Lorek o Powstaniu Warszawskim
Powstanie Warszawskie. Foto: mat. prasowe

- Nasza duma narodowa, pamięć i wielka historia - tak o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek z PiS. Gościem audycji był też Paweł Szramka z koła poselskiego "Polskie sprawy". 

Goście PR24 rozmawiali między innymi o 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz o tym, jak dyskutować o sprawach wokół niego. Paweł Szramka z koła poselskiego "Polskie sprawy" powiedział, że dziś, z perspektywy pokoju, łatwiej jest oceniać ówczesne decyzje.

- Trudniej byłoby, gdybyśmy 77 lat temu żyli w Warszawie. Decyzja tamtejszych przywódców nie musi się podobać wszystkim, ale pamiętajmy, iż liczyliśmy na wsparcie sojuszników. Osobiście świętowałem tę rocznicę w swoim regionie - mówił polityk.

Powiązany Artykuł

w mid-21801395 1200.jpg
Godzina "W" w stolicy. Miasto oddało hołd powstańcom warszawskim

"Wydarzenie bez precedensu"

Grzegorz Lorek z PiS dodał, że Powstanie Warszawskie to wydarzenie bez precedensu w historii Polski. Podkreślił jednocześnie, że było to pokolenie wyjątkowe i nasza duma narodowa, dla młodych ludzi to historia, która powinna być żywa.

- Dla mnie obok Jana Pawła II, kardynała Wyszyńskiego i Solidarności to jest to, co przyczyniło się do odzyskania niepodległości po 1989 r. Duma narodowa została dana Polakom wtedy, myślę, że będzie owocowała z pewnym pierwiastkiem patriotyzmu. Rocznicę spędziłem głównie w powiecie bełchatowskim - mówił polityk PiS.

O godz. 17.00, w godzinie "W", o której 77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje oraz autobusy.

Ofiary

Godzina "W" była formalnym początkiem zrywu. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Posłuchaj

G. Lorek (PiS) i P. Szramka (koło "Polskie sprawy") o Powstaniu Warszawskiem ("Dwie strony") 21:53
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Grzegorz Lorek (PiS) i Paweł Szramka (koło poselskie "Polskie sprawy")

Data emisji: 02.08.2021

Godzina: 08:06 

Polecane

Wróć do strony głównej