X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Powinien stracić swoje stanowisko". Iwona Arent o przeszłości sędziego SN Józefa I.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:00
- Najwyższy czas by ludzie związani z aparatem bezpieczeństwa PRL, odpowiedzieli za swoje czyny przeciwko Polsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS, Iwona Arent. Gościem audycji był też Radosław Lubczyk z Koalicji Polskiej.
Poseł PiS Iwona Arent
Poseł PiS Iwona ArentFoto: PR24

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, wystąpiła do Sądu Najwyższego z wnioskiem o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego sędziego Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego Józefa I. Zamierza mu postawić zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej polegającej na bezprawnym skazaniu 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL.

"Nie udało się rozliczyć do końca systemu"

- Czas najwyższy, by osoby które żyją, a związane były z aparatem bezpieczeństwa w PRL, zostały pociągnięte do odpowiedzialności. Czekamy na to od lat, to bardzo dobra wiadomość. Teraz ten sędzia powinien stracić swoje stanowisko w Sądzie Najwyższym - powiedziała poseł Iwona Arent z PiS.

akta free ipn dokumenty free shutt 1200.jpg
IPN chce postawić zarzut zbrodni komunistycznej sędziemu SN. Jest wniosek o uchylenie immunitetu

Jak dodała, w sprawie sędziego Józefa I. decydować będzie sąd, ale jak zaznaczyła, wiele osób które powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności za bezprawne działania wobec Polski, nie żyje. - I to jest smutne, że nie udało się rozliczyć do końca systemu, którego oprawcy do tej pory piastują istotne funkcje - zauważyła Iwona Arent.

Radosław Lubczyk, poseł Koalicji Polskiej zgodził się z Iwoną Arent, że, wszyscy którzy łamali prawo i działali przeciwko Polsce, powinni stanąć przed sądem. - Ale to sąd określi czy sędzia dopuścił się czynów przestępczych, politycy nie są od ferowania wyroków - stwierdził.

"Wszystko w rękach sędziów"

Zauważył przy tym, że sam nie pokusi się o to, by jednoznacznie wypowiedzieć się na temat tego czy sędzia Józef I. powinien stracić swoje stanowisko. - Kiedy zapadnie prawomocny wyrok sądu, wtedy będzie można odnieść się do sprawy. Dziś wszystko w rękach niezawisłych sądów - podkreślił Radosław Lubczyk.

Zebrane dowody wskazują, że bezprawne skazanie Leszka W. na surową karę miało wyłącznie cel odstraszający i wpisywało się w represyjną politykę władz PRL wobec działaczy demokratycznej opozycji. Wyrok był zatem aktem państwowego bezprawia, a sędziowie, którzy go wydali, nie mogą korzystać z ochrony, jaką daje działanie sędziego w ramach ustawowych uprawnień i obowiązków. Dlatego Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie wystąpiła z wnioskiem o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Józefa I., który jest wciąż czynnym sędzią, obecnie Sądu Najwyższego.

Posłuchaj
21:59 PR24_MPLS 2020_12_01-08-06-09.mp3 I. Arent i R. Lubczyk o pociągnięciu do odpowiedzialności sędziego Józefa I. ("Dwie strony")

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Iwona Arent (PiS) i Radosław Lubczyk (KP)

Data emisji: 01.12.2020

Godzina: 08.06 

Czytaj także

"Mogli bezpośrednio przyczynić się do śmierci ks. Blachnickiego". Derewenda o Gontarczykach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 12:00
- Czekamy na wyniki ekshumacji szczątków ks. Franciszka Blachnickiego bo być może został on otruty w 1987 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Derewenda, dyrektor Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokuratura wnioskowała o uchylenie immunitetu Tulei. Izba Dyscyplinarna SN podjęła decyzję

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 18:55
Sędzia Igor Tuleya stracił immunitet - zdecydowała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w drugiej instancji. Zawieszono go także w czynnościach służbowych i obniżono wynagrodzenie o 25 procent.
rozwiń zwiń