X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Michał Wypij: wymiar sprawiedliwości wymaga systemowych zmian

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:15
- Od momentu, w którym dobra zmiana przejęła władzę, reforma wymiaru sprawiedliwości była oczywista i oczekiwana przez społeczeństwo, jej kontynuacja wydaje się czymś naturalnym – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wypij (Porozumienie). O reformie sądownictwa dyskutował również Andrzej Szejna (Sojusz Lewicy Demokratycznej).
Audio
  • 10.02.2020 Michał Wypij: cześć sędziów zrobi absolutnie wszystko, żeby nie zmieniło się nic (Polskie Radio 24 / Dwie strony)
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie
Gmach Sądu Najwyższego w WarszawieFoto: shutterstock.com/kolbet

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha podkreślił, że prezydent nie miał wątpliwości co do zgodności noweli z konstytucją.

Sequence 01.00_10_14_05.Still315 kopia 1200.jpg
"Strachy na Lachy". Wiceminister sprawiedliwości o ewentualnej karze ze strony TSUE

Michał Wypij zapewniał, że Rząd Zjednoczonej Prawicy będzie konsekwentnie reformował wymiar sprawiedliwości. - To nie jest kwestia jednej czy dwu ustaw, tylko zmiany systemowej, która wymaga, na co liczę, wspólnej pracy wszystkich klubów parlamentarnych. Jednocześnie widzimy, że spora część sędziów zrobi absolutnie wszystko, żeby nie zmieniło się nic, i w tej kwestii mogą liczyć na opozycję totalną – podkreślał.

- Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości UE, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i wiele innych instytucji, w tym Komisja Wenecka, wprost mówią, że sposób, w jaki się chce przeprowadzić reformę, jest sprzeczny z konstytucją, niedemokratyczny i niezgodny z art. 2 traktatu o Unii Europejskiej. Kary finansowe nie zostaną nałożone na Prawo i Sprawiedliwość, tylko na przeciętnego Polaka, ponieważ będziemy je płacić z budżetu państwa. Apeluję o chwilę refleksji, idziecie państwo jak taran, ale koszty działań zapłacimy my – oponował Andrzej Szejna.

"Rzeczpospolita" napisała, że TSUE chce kary dla Polski za Izbę Dyscyplinarną SN. "Aż dwa miliony euro dziennie kary może grozić Polsce, jeżeli nie zamrozi działania Izby Dyscyplinarnej SN" - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita".

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE musi być zgodne z polskim porządkiem prawnym, z polską konstytucją - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, komentując doniesienia medialne o karach finansowych, które TSUE chce nałożyć na Polskę w związku z działalnością Izby Dyscyplinarnej SN.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Goście: Michał Wypij, Andrzej Szejna

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karski: bezstronność musi być przejawiana przez każdego sędziego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 18:09
- W zasadzie to jest droga w jedną stronę. Z sędziego można stać się politykiem, natomiast gdy już sędzia zacznie się zajmować polityką, to wówczas powstają pewne problemy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuźmiuk o wypowiedziach komisarz Jourovej: źle wróżą przyszłym kontaktom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 20:55
- Skoro po wizycie w Polsce i spotkaniach z wieloma prominentnymi osobami, politykami, długiej rozmowie z ministrem sprawiedliwości i jego zastępcami formułuje pani Jourova formułuje tego rodzaju opinie o polskim wymiarze sprawiedliwości, to są to wypowiedzi absolutnie tendencyjne – mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS.
rozwiń zwiń