X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Iwona Arent: to był marsz opozycji, a nie "Marsz Tysiąca Tóg"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 09:55
- Wszystkim nam zależy, żeby sądy były niezawisłe i apolityczne, aby sędziowie wydawali wyroki, nie patrząc na to, kto jakie ma poglądy i nie angażowali się w spór polityczny ani po stronie rządu, ani opozycji – mówiła w Polskim Radiu 24 Iwona Arent (Prawo i Sprawiedliwość). W dyskusji wzięła również udział Marcelina Zawisza (Wiosna).
Audio
  • Marcelina Zawisza: Prawo i Sprawiedliwość nie chce rozmawiać, tylko przepychać swoje ustawy (Polskie Radio 24 / Dwie strony)
Uczestnicy Marszu Tysiąca Tóg przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie 11.01.2020.
Uczestnicy "Marszu Tysiąca Tóg" przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie 11.01.2020. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy" stołecznymi ulicami przeszedł Marsz Tysiąca Tóg. Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli pod Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych.

Janusz Kowalski 1200.jpg
Janusz Kowalski: wielu sędziów chciałoby utrzymać stan "sędziokracji", a nie państwa prawa

Iwona Arent zwracała uwagę, że w sobotnim proteście nie uczestniczyło wielu sędziów.  - Był cały KOD, organizacje feministyczne czy proekologiczne, to był właściwie marsz opozycji, a nie tysiąca tóg, oczywiście z sędziami, którzy stają się sędziami politycznymi – stwierdziła posłanka PiS.

- To władza ustawodawcza uchwala prawo, a sędziowie mają obowiązek je wykonywać, nie mają prawa, by decydować o tym, jakie ustawy będziemy wprowadzać – zaznaczyła Iwona Arent.

"Wprowadzamy zmiany, aby usprawniać system sądowniczy"

Zdaniem Marceliny Zawiszy ustawy dotyczące reformy sądownictwa zostały wniesione do Sejmu jako ustawa poselska, po to, aby ominąć drogę konsultacji społecznych, którą musiałaby przejść jako ustawa rządowa. - To, że została napisana w Ministerstwie Sprawiedliwości, nie jest wielką tajemnicą. Prawo i Sprawiedliwość nie chce rozmawiać, tylko przepychać swoje ustawy. Powoduje to, że nie mamy w Polsce dobrego prawa, tylko takie, które ma doprowadzić do sytuacji, w której PIS będzie ponad nim, a obywatele będą musieli się martwić – podkreślała.

Iwona Arent dodała, że PiS od czterech lat wprowadza ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości – Wprowadzamy zmiany, aby usprawniać system sądowniczy, ale na każdym kroku, cokolwiek byśmy nie robili, to cały czas jest awantura opozycji, tak by nie ruszać wymiaru sprawiedliwości. Będziemy tę reformę prowadzić by społeczeństwo i ludzie odczuli, że wymiar sprawiedliwości jest sprawny, sprawiedliwy i apolityczny – podkreślała.

Demonstracja została zorganizowana m.in. przez stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis", stowarzyszenie prokuratorskie "Lex Super Omnia", stowarzyszenie adwokackie "Defensor Iuris" oraz inicjatywę "Wolne Sądy". Jak podała "Iustitia", w zgromadzeniu uczestniczyli także sędziowie z 22 krajów europejskich.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: ""Dwie strony"

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Goście: Iwona Arent, Marcelina Zawisza

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Kazimierz Kik: "Marsz Tysiąca Tóg" to kolejny element walki politycznej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 18:50
- Kolejne protesty środowisk sędziowskich to przede wszystkim ochrona pozycji, którą zapewniały im poprzedni rządy - ocenił w Polskim Radiu 24 dzisiejszy "Marsz Tysiąca Tóg" prof. Kazimierz Kik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kowalski: wielu sędziów chciałoby utrzymać stan "sędziokracji", a nie państwa prawa

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 18:35
- Sędziowie uważali do tej pory, jako specjalna arystokracja czy specjalna kasta sędziowska, bo każde z tych sformułowań jest niestety prawdziwe, że mogą podważać demokratyczny wybór Polaków czyli Sejmu i Senatu, władzy ustawodawczej, poprzez decyzje prawnicze, czyli np. wyroki Sądu Najwyższego - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski (Solidarna Polska).
rozwiń zwiń