X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Dyrektor Zamku Królewskiego: gdyby nie determinacja milionów Polaków, to Zamku by nie było

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 18:30
- To niesłychana, zbiorowa wola całego narodu sprawiła, że Zamek został odbudowany - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Fałkowski. Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie opowiadał o swojej pracy na rzecz jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce.
Audio
  • Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski w Warszawie powstał, choć przez 25 lat władze komunistycznie nie chciały się na to zgodzić i zgrabnie omijały temat jego odbudowy. (Człowiek i jego dzieło / PR24)
Warszawa, 24.02.2020. Dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski podczas uroczystego otwarcia nowej ekspozycji stałej - kolekcji militariów Zamku Królewskiego, 24 bm. w Warszawie. Nowa wystawa gromadzi uzbrojenie pochodzące z czasów średniowiecza, aż po epokę wojen napoleońskich. Jest to pierwsza ekspozycja militariów na Zamku Królewskim od cza
Warszawa, 24.02.2020. Dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski podczas uroczystego otwarcia nowej ekspozycji stałej - kolekcji militariów Zamku Królewskiego, 24 bm. w Warszawie. Nowa wystawa gromadzi uzbrojenie pochodzące z czasów średniowiecza, aż po epokę wojen napoleońskich. Jest to pierwsza ekspozycja militariów na Zamku Królewskim od czaFoto: PAP/Mateusz Marek

Gościem audycji "Człowiek i jego dzieło" był prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, miejsca dla Polaków szczególnego. Prof. Wojciech Fałkowski od ponad trzech lat sprawuje pieczę nad tym jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. 

"Zamek Królewski to symbol polskości"

- Rzeczywiście, genis loci, specyficzne odbicie dziejących się wydarzeń, ale też jednocześnie zbiorowa pamięć widoczna w zabytkach, i w murach, i pamięci społecznej. To wszystko oddziałuje na człowieka bardzo mocno - powiedział Wojciech Fałkowski. - Zamek to piguła czasu, która gromadzi wszystkie emocje, wspomnienia, fakty historyczne, również z osoby, które tam były i przenosi na dzień bieżący oraz w przyszłość. Czuje się tam prezydenta Ignacego Mościckiego, polskich królów - dodał.


Gość PR24 przypomniał okoliczności odbudowy Zamku Królewskiego po zniszczeniach II wojny światowej. Podkreślał, że gdyby "nie determinacja milionów Polaków, w kraju i zagranicą, to Zamku Królewskiego w Warszawie by nie było". 

Czytaj także:

pap_19450101_020_Zamek Królewski 1945_663x364.jpg
Zamek Królewski – skarbnica historii Polski

To niesłychana, zbiorowa wola całego narodu sprawiła, że Zamek został odbudowany. Zamek powstał, choć przez 25 lat władze komunistycznie nie chciały się na to zgodzić i zgrabnie omijały temat jego odbudowy. Powstał za sprawą nie tylko woli, ale i działania Polaków - powiedział prof. Wojciech Fałkowski. - Zamek Królewski to symbol polskości, państwa suwerennego i wielkiego. I wielkiej tradycji państwowej. To niezwykła wizytówka Polki i polskości w wielu aspektach - przekonywał w PR24.

"Wystawa z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły"

Rok 2019 upłynął na Zamku Królewskim w Warszawie pod znakiem Roku Wazowskiego. Bardzo interesująco zapowiada się także rok bieżący. Wiosną zamkowe sale zostaną wzbogacone o skarby… Watykanu. Zamek Królewski przygotowuje wystawę z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Miesiąc wcześniej do Warszawy zostaną przywiezione dzieła malarza polskich elit epoki baroku - Włocha Tomasza Dolabelli (będzie to pierwsza wystawa tego artysty w Polsce). Jesienią zobaczymy natomiast bibliotekę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Prof. Wojciech Fałkowski zwracał także uwagę na bliską współpracę między obiema byłymi rezydencjami królewskimi: Zamkiem w Warszawie i Zamkiem na Wawelu.

***

Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski ma 68 lat. Jest mediewistą. Publicystą. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim otrzymał stanowisko asystenta, z którego został po roku zwolniony w związku z udziałem w akcji pomocy robotnikom z Ursusa po wypadkach w 1976 r. Jako współpracownik KOR i organizator podziemnych wydawnictw pozostawał bez pracy do czasu powstania NSZZ "Solidarność". Wówczas został przyjęty ponownie na uniwersytet, doktoryzował się w 1986 r. 

Od 1993 do 2001 r. był sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Przez dwie kadencje pełnił funkcję członka Rady Naukowej międzynarodowego programu UNESCO "Pamięć świata". Habilitował się w 2000 r. Dwa lata później został doradcą prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Był szefem zespołu szacującego straty miasta w czasie II wojny światowej.

Przez cztery lata (2008-12) wykładał na paryskiej Sorbonie jako profesor gościnny. Od 2013 r. jest profesorem tytularnym. Wieloletni przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich (2003-12), a od 1994 r. także redaktor naczelny międzynarodowego rocznika naukowego "Quaestiones Medii Aevi Novae". Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i łotewskim Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Człowiek i jego dzieło"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie 
Data emisji: 1.03.2020
Godzina emisji: 18.06

PR24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Wojciech Fałkowski: Notre Dame była matką wszystkich katedr

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 11:42
- W wymiarze symbolicznym została zniszczona katedra, która jest najważniejszym miejscem kultu, jednym z najważniejszych miejsc historycznych i jednocześnie takim zwornikiem wyobraźni państwowej Francji. Notre Dame miała legendę – powiedział na antenie Jedynki prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, mediewista i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Dodał, że odbudowa świątyni w pięć lat jest mało realna. Jego zdaniem potrwa to około 20-30 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie. "Największy ogród różany na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:36
W tym roku już po raz siódmy można oglądać wystawę Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie. Jedną z tegorocznych niespodzianek jest zupełnie nowa część wystawy - Ogród Różany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciech Fałkowski: Łokietek odbudował Polskę terytorialnie, ideowo i politycznie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 13:31
Droga do koronacji Władysława Łokietka - to główny temat dyskusji historyków w Zamku Królewskim w Warszawie. Konferencję naukową zorganizowano z okazji 700. rocznicy objęcia tronu przez Władysława Łokietka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski o planach Zamku Królewskiego w Warszawie na 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 12:10
Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski o zamiarach Zamku Królewskiego w Warszawie na 2020 rok oraz o planach wzbogacenia sal choćby skarbami Watykanu, opowiadał w spotkaniu z Pawłem Siwkiem.
rozwiń zwiń