X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Dr Paweł Boguszewski: coraz więcej młodych ludzi cierpi na depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 18:30
- Śmiało można powiedzieć, że depresja jest już zaburzeniem cywilizacyjnym, które dotyka ogromną ilość ludzi - wskazywał w Polskim Radiu 24 neurobiolog dr Paweł Boguszewski. - W tym bardzo wielu młodych - dodał.
Audio
  • Dr Paweł Boguszewski o tym, czy istnieje lek idealny na depresję (Człowiek i jego dzieło)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Gościem audycji "Człowiek i jego dzieło" był dr Pawel Boguszewski, czyli człowiek, który tłumaczy Polakom jak funkcjonuje mózg. Doktor zajmuje się badaniem zachowania oraz emocji i ich korelatów neurobiologicznych w modelach wykorzystywanych w badaniach biomedycznych. - Ta praca polega na tym, że badamy zachowania zwierząt pod kątem tego, co nam mogą powiedzieć o działaniu układu nerwowego - tłumaczył dr Boguszewski.

- To analiza różnego rodzaju testów, w których badamy pamięć, poziom lęku, poziom sprawności fizycznej. Nasze pytania dotyczą tego, jak sprawdza się terapia, jak działa cząsteczka, która może być potencjalnym lekiem. To badania zarówno różnego rodzaju metod, jak i badania podstawowe - dodał.

kobieta depresja przemoc 1200 free
Choroba, która może dotknąć każdego. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

"Depresja to już choroba cywilizacyjna"

Dr Paweł Boguszewski zwracał uwagę na to, jak dużym problemem jest dzisiaj depresja. - Śmiało można powiedzieć, że depresja jest już zaburzeniem cywilizacyjnym, które dotyka ogromną ilość ludzi, w tym bardzo wielu młodych. Jest zjawiskiem różnorodnym. Rozciąga się od takich stanów emocjonalnych jak bycie smutnym po silną depresję, kiedy to człowiek nie jest w stanie funkcjonować. Czasem nawet nie potrafi ani wstać, ani chodzić - wskazywał.

Gość Polskiego Radia 24 mówił, że przyczyną objawów depresji jest coś, co dzieje się w naszym mózgu. - Być może jest to jakiś mechanizm chemiczny, przekazywania sygnałów między komórkami. Być może jest to mechanizm anatomiczny, czyli jakieś miejsce ma dysfunkcję, bądź sygnały elektryczne w naszym mózgu nie przechodzą prawidłowo - powiedział.

- Możemy leczyć depresję podając leki, ale to nadal działanie na oślep. Aby stworzyć lek idealny, musimy wiedzieć, co tak naprawdę w mózgu się dzieje. Dlatego musimy badać chemię, elektrykę i anatomię mózgu - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Człowiek i jego dzieło"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: dr Paweł Boguszewski (neurobiolog)
Data emisji: 23.02.2020
Godzina emisji: 18.06

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dawca szpiku: świadomość, że podarowało się komuś życie jest cudowna

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 08:11
- Moje komórki macierzyste zostały przekazane pacjentowi ze Stanów Zjednoczonych. Niewiele o nim wiem. Po jakimś czasie dowiedziałam się, że żyje i że wszystko u niego dobrze - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Renata Rafa, dawca szpiku i pracownik DKMS. W audycji "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" wzięli również udział pacjent po przeszczepie szpiku Wojciech Niewinowski oraz Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy DKMS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Katarzyna Kwarecka: medycyna estetyczna spowalnia zegar biologiczny

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 17:10
- Medycyna estetyczna nie ma na celu nikogo zmieniać - ma zachować rysy twarzy i pomóc pozostać człowiekowi w swoim optymalnym, najlepszym momencie. Służy ona temu, żeby spowolnić upływ czasu - widoczny na naszej twarzy, na naszym ciele - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dr Katarzyna Kwarecka, znana ekspertka medycyny estetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania XXI wieku. Czy postęp technologiczny zagraża naszemu życiu?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 18:15
W audycji "Gdzie jest pan Cogito" eksperci w studiu radiowej Jedynki rozmawiali o wyzwaniach XXI wieku - samotności, alienacji, próbach zmiany wizerunku, czy to rzeczywistej czy wirtualnej, wreszcie o uciekaniu z realnego świata do wirtualnego. 
rozwiń zwiń