X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jacek Saryusz-Wolski: UE jest inna, niż marzyliśmy. Ale dobrze, że w niej jesteśmy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 19:00
- Rzeczywistość odbiega od marzeń. Miało być szybciej i lepiej, a jest pod górkę i ciężko, zwłaszcza dzisiaj. Unia Europejska się bardzo zmieniła w porównaniu z tą, do której wchodziliśmy [...], ale nadal uważam, że dobrze, że w niej jesteśmy - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Jacek Saryusz-Wolski o integracji europejskiej ("Człowiek i jego dzieło" / PR24)
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/J. Popławski

Jacek Saryusz-Wolski był jednym z głównych promotorów idei integracji Polski z Unią Europejską. Dziś, po latach od wejścia Polski do UE, mówi wprost: nie jest łatwo, ale nikt nie obiecywał, że będzie. Podkreśla także, że nadal - pomimo wielu trudności - cieszy się, że Polska należy do sojuszu.

Saryusz Wolski-1200-fb.jpg
Jacek Saryusz-Wolski: Unia Europejska powinna trzymać się swoich korzeni

"Rzeczywistość odbiega od marzeń"

Polityk PiS-u został zapytany o to, czy uważa, że warto było tak walczyć o wejście Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, warto, chociaż nie wszystko wygląda tak, jak powinno.

- Po pierwsze - warto było, po drugie - udało się. Po trzecie - rzeczywistość odbiega od marzeń. Miało być szybciej i lepiej, a jest pod górkę i ciężko, zwłaszcza dzisiaj. Ponieważ Unia się bardzo zmieniła w porównaniu z tą Unią, do której wchodziliśmy, a jeszcze wcześniej z tą Unią, o której marzyliśmy i tęskniliśmy. To jest bardzo inna rzeczywistość, ale nadal uważam, że dobrze, że jesteśmy w Unii Europejskiej - podkreślił Jacek Saryusz-Wolski.

Dzieło życia Jacka Saryusz-Wolskiego

pap wiśniewska 1200.jpg
Jadwiga Wiśniewska: europejski mainstream żyje w bańce informacyjnej

Polityk został zapytany o to, co uważa za swoje dzieło życia. Czy właśnie wejście Polski do Unii Europejskiej, czy też może jest coś innego?

- Ja siebie uważam za nauczyciela. Przez 20 lat uczyłem - ekonomii, ale i integracji europejskiej, głównie z tego punktu widzenia ekonomicznego. Później tworzyłem różne instytucje edukacyjne. Takie dwa wątki w mojej drodze bym wyszczególnił: jeden, to edukacja. Mówienie studentom i Polakom za pośrednictwem mediów, co to takiego jest, ta Unia, i jak Polska powinna w niej być - wyjaśnił europoseł.

Jako drugi wątek wskazał swoją praktyczną działalność na rzecz wstąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do UE. - Negocjowałem stowarzyszenie, później członkostwo unijne, przygotowałem Polskę - w rolach rządowych, ministerialnych - do wejścia [do Unii], bo to przecież  była rewolucja, jeśli chodzi o struktury i gospodarcze, i prawne, i instytucjonalne, żeby do tego być gotowym - podkreślił.

Jak to wygląda dzisiaj?

saryusz_foto.jpg
Saryusz-Wolski: doniesienia o gigantycznej karze dla Polski to fake news

Jacek Saryusz-Wolski zaznaczył, że nawet dziś, chociaż w UE jesteśmy już od 16 lat, nadal konieczne jest poznawanie Unii i uczenie się o niej. - Trzeba dużo wiedzieć i dogłębnie znać Unię, żeby w niej się dobrze czuć, żeby ona spełniała oczekiwania Polaków. A te oczekiwania to są: A. bezpieczeństwo, B. dobrobyt. W tej kolejności zresztą - wyjaśnił.

- Natomiast to nie jest raj, w którym wszyscy wszystkim dobrze życzą, to jest pole walki. Jeśli takie będziemy mieli podejście, to będziemy mieli szansę wygrywać - dodał Jacek Saryusz-Wolski.

Zwrócił uwagę na to, że poparcie Polaków dla obecności w UE jest ogromne, a nawet zażartował, że z perspektywy "twardego negocjatora z UE - wręcz za wysokie". - Wydaje mi się, że pozytywny stosunek do Unii jest dobry, natomiast niedobre jest to, że jest to wzięte trochę na wiarę. Za mało w tym pogłębionej wiedzy - podkreślił europoseł PiS.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Człowiek i jego dzieło"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS)
Data emisji: 16.02.2020
Godzina emisji: 18.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE obniżyła prognozy gospodarcze dla Polski. "Wzrost spowolni, ale pozostanie silny"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 11:52
Polska gospodarka rozwija się w tym roku nieco wolniej niż Komisja Europejska przewidywała w maju. Obniżyła ona też prognozy gospodarcze na przyszły rok, ale Polska pozostaje w czołówce w Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: Parlament Europejski areną ataków politycznych

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 18:35
– W Parlamencie Europejskim zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Rezolucja krytykująca nieuchwalony przecież projekt ustawy dotyczący edukacji seksualnej jest czymś nienormalnym i sprzecznym z wszelkimi zasadami, jak również praktyką – ocenił Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: Polska nie może się wycofać z reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 08:35
- Poza próbą izolacji Polski, to jest testowanie, jak daleko można się posunąć w uzurpowaniu sobie kompetencji, których UE nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń