X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To problem odziedziczony po komunizmie". Prof. Szczerski o brzydocie polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 21:29
- Warszawa nie udźwignęła problemu urbanizacji miejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Echaust, komentując estetyczne problemy polskich miast. Gośćmi audycji byli również prof. Andrzej Szczerski i prof. Jerzy Ilkosz. 
Warszawa
WarszawaFoto: tpsdave/Pixabay

Tematem audycji były estetyczne wyzwania stojące przed polskimi miastami. 

yorgil Shutterstock Warszawa Zamek Królewski 1200.jpg
"Warszawa niezaistniała". Alternatywna stolica w architekturze

Zdaniem prof. Andrzeja Szczerskiego, brzydota części z polskich miast wynika z wpływów komunizmu. - Jest to problem odziedziczony po komunizmie - ocenił profesor. Prof. Jerzy Ilkosz wskazał, że problemy te wynikają z wielu spraw. - Byliśmy i nadal jeszcze jesteśmy dosyć biednym państwem, nie wszystko da się zrobić - powiedział. Dodał jednocześnie, że wiele kwestii zostało już poprawionych. - Bardzo dużo rzeczy zostało zrobionych. Obserwując Wrocław, najpiękniejszą rzeczą, jaką widzę, jest rewaloryzacja nadbrzeży Odry. To diametralnie zmieniło nasze miasto - wymienił.  


Posłuchaj
46:39 _PR24_AAC 2021_02_27-20-06-22.mp3 Daniel Echaust: w Warszawie nie ma żadnych planów miejscowych zagospodarowania przestrzeni ("Aria czy barbaria?/PR24")

 


Prof. Szczerski wskazał również, że źródłem problemów często są zaniedbania okresu transformacji. - Po roku 89. postawiono na bardzo wolnorynkowy model rozwoju miast, niekontrolowany. Doprowadził on do zagubienia tego, co jest kluczowe dla miasta - odpowiedniego balansu między interesem prywatnym a interesem publicznym - ocenił. 

- Zabrakło dyskusji o tym, jak bardzo ważna jest świadoma polityka przestrzenna - dodał. 

Mówiąc o urbanistycznych problemach Warszawy, Daniel Echaust zwrócił uwagę na brak planów zagospodarowania przestrzeni. - W Warszawie nie ma żadnych planów miejscowych zagospodarowania przestrzeni - powiedział. - Architekt został sprowadzony do roli wykonawcy, urzędnika - dodał.


Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: prof. Andrzej Szczerski (Muzeum Narodowe w Krakowie), prof. Jerzy Ilkosz (dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu), Daniel Echaust (varsavianista)

Data emisji: 27.02.2021

Godzina: 20.06 

kb

Czytaj także

Zuzanna Jarzyńska: Rolą architekta jest odpowiadanie na potrzeby

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 13:00
Zuzanna Jarzyńska z architekturą związana jest od lat. Wierzy, że nasze postrzeganie miast i przestrzeni publicznych przez pryzmat zależności pomiędzy architekturą i urbanistyką jest systemowym błędem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok ws. uchwały śmieciowej w Warszawie. Radny PiS: nie wiadomo, czy prezydent otrzyma absolutorium budżetowe

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 15:20
- Radni nie mogą zagłosować za przyznaniem absolutorium, jeśli budżet się "nie spina". (...) Może to oznaczać, że włodarz miasta straci stanowisko - powiedział w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, radny Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń