X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Można ten serial odczytywać jako przedstawienie historii kultury w PRL-u.". Mirowski o serialu "Osiecka"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 21:26
- Nie mam przeświadczenia, że jej twórczość jest bardzo dobrze znana. My znamy najbardziej popularne hity - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Mirowski, komentując serial o Agnieszce Osieckiej. Gośćmi audycji byli również Krystyna Różańska Gorgolewska i Tomasz Zapert. 
Agnieszka Osiecka
Agnieszka Osiecka Foto: KW/Forum

Tematem audycji był serial "Osiecka" przedstawiający życie poetki od wczesnej młodości, przypadającej na lata pięćdziesiąte, aż do śmierci, czyli lata dziewięćdziesiąte XX wieku.

Agnieszka Osiecka pap 1200.jpg
Osiecka to fajna dziewczyna

- Dla mnie Agnieszka Osiecka była taką ówczesną pisarką piosenek, może nie disco-polo, ale bardzo popularną, bardzo rozpowszechnioną. Wydaje się, że jest niewspółmiernie gloryfikowana i wyróżniania - powiedziała Krystyna Różańska Gorgolewska. Mikołaj Mirowski wskazał z kolei, że poza najbardziej znanymi utworami, istnieją również te, których wartość poetycką trudno podważyć. - Ona była tekściarką, dość popularną, ale oprócz tego mam utwory jak "Kochankowie z ulicy kamiennej" czy "Białe zeszyty", gdzie ten kaliber poetycki jest absolutnie najwyższych lotów - ocenił. 


Posłuchaj
46:31 _PR24_AAC 2021_01_30-20-06-37.mp3 Mikołaj Mirowski: można ten serial czytać jako przedstawienie historii kultury w PRL-u ("Aria czy barbaria?/PR24")

 

- Ona nawet znalazła się na czele peletonu mistrzów pióra, nawet przed noblistami, Herbertem, Różewiczem. Ona patronuje szkołom, bibliotekom, teatrom. Jej ranga literacka błyskawicznie rośnie, a ja mam wątpliwości, czy można nazwać ją poetką - wskazał Tomasz Zapert. 

Odnosząc się do samego serialu, Mirowski zwrócił uwagę na jego wartość historyczną. - Można ten serial czytać jako przedstawienie historii kultury w PRL-u - powiedział. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadząca: Magdalena Piejko
Goście: Krystyna Różańska Gorgolewska, Tomasz Zapert, Mikołaj Mirowski.
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 20.06

kb

Czytaj także

Osiecka – śpiewnik dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 17:44
Twórczość Agnieszki Osieckiej przeżywa kolejny renesans, tym razem za sprawą serialu emitowanego od grudnia przez TVP. Z tej okazji warto przypomnieć kilka piosenek z przebogatego archiwum, jakie pozostawiła po sobie ta wybitna autorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"A to wszystko nie tak, nie tak, nie tak…"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 18:15
I znowu Przemek Bluszcz wkroczył, jako ten, który wie(!), o czym jest piosenka, przebrany za agenta i, tym razem, pozwolił sobie na więcej. To jedna z najbardziej wiarygodnych ról w serialu (choć epizodyczna), serialu, któremu konsekwentnie towarzyszymy i, co zdarza się od prawie 30 lat MBK, trochę "pod prąd" powszechnym opiniom, recenzjom. W tym sensie "pasujemy" do bohaterki serialu pod tytułem "Osiecka".
rozwiń zwiń