X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Podziały II RP. "Kto o Polsce mówił źle, ten nie miał wstępu na salony"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 22:05
- Podziały w II RP były dużo głębsze niż obecnie. Dość powiedzieć, że radykał zabił prezydenta Gabriela Narutowicza. Jednak jedna rzecz była pewna. Wolna Polska była cenna dla wszystkich. Mogliśmy się spierać, dyskutować i krytykować, ale kto o Polsce mówił źle, ten nie miał wstępu na salony. Uderzający był patriotyzm - mówiła dyrektor kreatywna Fundacji State od Poland Danuta Nierada. Gośćmi byli również Hanna Radziejowska ( Instytut Pileckiego) i Piotr Bernatowicz (dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski).
Audio
  • Danuta Nierada, Hanna Radziejowska i Piotr Bernatowicz o II RP (Aria czy barbaria?)
Gabriel Narutowicz
Gabriel NarutowiczFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zdaniem Danuty Nierady stereotyp na temat XX-lecia międzywojennego to w dużej mierze kwestia przepisania historii w okresie PRL, gdy sukces mógł istnieć tylko w socjalistycznej gospodarce i nigdzie poza nią. - Narosło wówczas wiele mitów o Polsce przedwojennej i funkcjonują one do dziś. Musimy jak najwięcej mówić o tym, co było dobrego w XX-leciu. Co spowodowało, że w ciągi 20 lat udało się Polskę odbudować, że mogła zafunkcjonować, że miała wiele programów społecznych, również dla kobiet - tłumaczyła. 


Piłsudski buława 1200 NAC.jpg
Etos II RP. "Do dziś pokutuje mit domku z kart"

Hanna Radziejowska podkreśliła, że sprawy, które w nas tkwią zawsze się powtarzają. - Są uniwersalne. Wydobywamy je w zależności od momentu dziejowego. W doświadczeniu walki o Polskę przez kobiety niezwykłe jest to, że one potrafiły się zjednoczyć pomimo różnic. Gestapo podczas II wojny światowej starło się podbijać radykalne polskie ugrupowania komunistyczne i narodowe. Jest coś takiego w nas, być może jest to efekt braku państwowości przez setki lat, że nie istnieje centrum, które jest podstawą działania i wyznacza świat wspólnoty każdego państwa - mówiła Radziejowska. 


Posłuchaj
52:09 PR24_MPLS 2020_11_28-20-06-05.mp3 Danuta Nierada, Hanna Radziejowska i Piotr Bernatowicz o II RP (Aria czy barbaria?)

 

Natomiast Piotr Bernatowicz podał przykład serialu "Król", który powstał w oparciu o powieść Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem. - Serial zaczyna się od bardzo ostrego zbudowania przeciwieństw, co jest manipulacją. XX-lecie było bardzo ciekawym okresem, były też radykalne działania, ale tak ostrespolaryzowanie, wyrzucenie wszystkiego innego poza nawias budzi zdumienie. Film wyprodukowała firma z udziałem większościowym kapitału francuskiego. Mamy do czynienia z próbą wpasowania historii we współczesną debatę polityczną, która toczy się w Europie. Pewne cechy są Polakom przypisywane. Po obejrzeniu serialu rodzi się myśl "po co takie państwo miało istnieć". Film ma być towarem eksportowym. Jestem przerażony tym jaki użytek robi się niesamowicie pięknego i ważnego okresu Polski - podsumował Piotr Bernatowicz.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"
ProwadzącyMagdalena Piejko
Goście
Data emisji: 28.11.2020
Godzina emisji: 20.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nierozerwalnie związane z odzyskaniem niepodległości". 102 lata temu kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 05:20
Mijają 102 lata od uzyskaniach praw wyborczych przez kobiety w Polsce. 28 listopada 1918 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, który stanowił, że "wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci".
rozwiń zwiń