X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nadzieja na odrodzenie kultury Zachodu". Prof. Dorota Heck o literackiej nagrodzie Nobla dla Louise Glück

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 21:55
- Jej twórczość współbrzmiewa z naszymi próbami powrotu do osi północ-południe, do ożywienia kolebki cywilizacji, którą była Grecja i Rzym - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Dorota Heck kierownik pracowni kultury literackiej XX w. (Uniwersytet Wrocławski). W audycji dyskutowali również dr Janusz Janowski, prezes związku Polskich Artystów Plastyków oraz dr Łukasz Jasina, filmoznawca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/superjoseph

Laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2020 została amerykańska poetka Louise Glück "za bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną" - ogłosiła Szwedzka Akademia w czwartek. Twórczość poetki, która w młodości cierpiała na anoreksję, uchodzi za mroczną i dotykającą dramatycznych aspektów egzystencji.

Louise Glück pap_20160922_2TF (1).jpg
"Pomiędzy krzykiem a chłodnym spojrzeniem". Juliusz Gałkowski o twórczości Louise Glück

Prof. Dorota Heck podkreślała klasyczne wątki w twórczości noblistki. - Z wielką radością nadzieją patrzę na przyznanie nagrody Louise Glück. W swojej twórczości sięga do podstaw naszej kultury, zachodniej, euroatlantyckiej, do mitologii. Można się poczuć jak w domu, jak w kulturze śródziemnomorskiej, tak bardzo mocno zakorzenionej w naszej edukacji. To podstawy naszej  inkulturacji - mówiła.

"Pochwała piękna"

- W uzasadnieniu przyznania nagrody pobrzmiewa kwestia piękna. Dwudziesty wiek w tym, czym zbłądził w stosunku do sztuki, w tym wyrzekł się piękna. Stwierdził, że jest anachroniczne, trzeba je przekreślić. Tutaj zaś jest pochwała piękna, nadzieja na odrodzenie kultury Zachodu - zaznaczyła prof. Dorota Heck.

Łukasz Jasina dodał, że to poetka nie tylko umocowana w kulturze Zachodu, ale i w swoim kraju. - Jej wiersze mają coś z głębi twórczości Czesława Miłosza. Ważne, by ktoś w Polsce zabrał się za przekład jej twórczości. To bardzo ciekawa postać, ale i dowód na to, jak nie jest łatwo podsiadać choćby częściowo erudycyjną wiedzę o światowej literaturze - zauważył.

Dr Janusz Janowski komentował fakt, że tegoroczna nagroda została przyznana za twórczość poetycką. - Byłem zmęczony przyznawaniem literackiej nagrody Nobla wg klucza panującej ideologii. Choć poezja uczestniczy w życiu i odnosi się do niego, także do życia społecznego, to jednak jest to inny język, oparty na metaforze, na odesłaniu czytelnika do wyobraźni, do najgłębszych pokładów emocjonalnych i duchowych - stwierdził.

Posłuchaj
45:41 PR24_MPLS 2020_10_17-20-06-22.mp3 17.10.2020 (Polskie Radio 24 / Aria czy barbaria?)

Goście komentowali także przyznawane przez Instytut Książki profesor Ewie Thompson wyróżnienia dla wybitnego ambasadora literatury polskiej za granicą.

Zrozumieć Rosję – Prof. Ewa Thompson 1200.jpg
"Zrozumieć Rosję" – Prof. Ewa Thompson w poszukiwaniu źródeł "rosyjskiej duszy"

- Ewa Thompson jest wielkim znawcą tego zjawiska, jakim jest Rosja, współczesna, historyczna, kontekstu, w jakim istnieje. To bardzo ciekawa eseistka, która do tej pory nie miała szansy na nagrody, z uwagi na to, że nie była z „dobrego” rozdania politycznego. Teraz odzyskuje to, co się jej należało. Porfesor Thompson to ostatnia z polskich intelektualistek tego rodzaju, porównywalna z Alainem Besançon-em we Francji - mówił Łukasz Jasina.

Dr Janusz Janowski zwracał uwagę, że temat Rosji wymaga ciągłego zgłębienia w dzisiejszej rzeczywistości. - Musimy funkcjonować w tym zderzeniu, którego jesteśmy świadkiem, które zawsze nam towarzyszy. Obok profesora Andrzeja Nowaka i  Feliksa Konecznego, to autorka która najpełniej, najgłębiej opisują ten fenomen - dodał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadzi: Magdalena Piejko

Goście: prof. Dorota Heck , dr Janusz Janowski, Łukasz Jasina

Data emisji: 17.10.2020

Godzina emisji: 20:06

PR24/PAP/ka

Czytaj także

"Aria czy barbaria". Rola emocji w sztuce współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 21:55
- Dziś uważa się, że człowiek powinien kierować się tylko emocjami, we wszystkich aspektach życia. Trzeba pamiętać że w tak ujmowanej rzeczywistości, gdzie emocje są dobrem najwyższym, gubimy porządek środka, racjonalności, zdrowego rozsądku - mówił w Polskim Radiu 24, dr Janusz Janowski (Związek Polskich Artystów Plastyków). W dyskusji o roli emocji w sztuce wzięli również udział Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW "Zamek Ujazdowski) oraz Piotr Tomaszuk (Teatr Wierszalin).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Papież był dla mnie obrońcą kultury i sztuki". Jerzy Kalina o "Zatrutym Źródle"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 21:09
-  Rzeźbę Maurizio Cattelana odebrałem jako znak degradacji Jana Pawła II i nas Polaków. Papież był dla mnie obrońcą kultury i sztuki, a dla mnie stał się także źródłem - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Kalina (rzeźbiarz). Gośćmi audycji byli również Piotr Bernatowicz (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) i Monika Małkowska (krytyk sztuki).
rozwiń zwiń