X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Potwierdzenie sił środowisk konserwatywnych". Publicysta o kongresie Polska Wielki Projekt

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 22:08
- Nastąpiło odwrócenie - awangardą staje się obóz konserwatywny, obóz zdrowego rozsądku. Takie spotkania, jak kongres Polska Wielki Projekt są potwierdzeniem sił tego środowiska - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Mazurek, publicysta i prezes Radia Poznań. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria" byli także kompozytor Joanna Wnuk-Nazarowa i publicysta Grzegorz Górny. 
Audio
  • Joanna Wnuk-Nazarowa, Grzegorz Górny i Maciej Mazurek o kulturze w konserwatyzmie - cz. I ("Aria czy barbaria?"/ PR24
  • Joanna Wnuk-Nazarowa, Grzegorz Górny i Maciej Mazurek o kulturze w konserwatyzmie - cz. II ("Aria czy barbaria?"/ PR24
X Kongres Polska Wielki Projekt odbywa się w dniach 9-11 października 2020
X Kongres Polska Wielki Projekt odbywa się w dniach 9-11 października 2020Foto: PAP/Radek Pietruszka

W Warszawie odbywa się X kongres Polska Wielki Projekt. To spotkanie polskich ekspertów reprezentujących nurt konserwatywny. Politycy, intelektualiści, historycy, ekonomiści i eksperci z wielu innych dziedzin debatują o wyzwaniach stojących przed Polską i Europą. Rozmawiają między innymi o nowych technologiach, gospodarce, kulturze, nauce i ekologii. Dyskusjom na Kongresie przysłuchiwali się goście Polskiego Radia 24.

radio baner 1200p.jpg
X Kongres Polska Wielki Projekt – Nowe Pokolenie

Ferment jest bardzo potrzebny

Joanna Wnuk-Nazarowa oceniła, że środowisku konserwatywnemu bardzo potrzebny jest ferment, który może powstać w otwartej debacie. Przywołała słowa prof. Magdaleny Gawin, uczestniczki Kongresu. - Nasze uniwersytety, uczelnie, nie bardzo stwarzają do tego typu debaty, co jest oczywiście dziwne - uniwersytety powinny być oazą wolności i powinna być tam możliwa każda debata, podczas gdy, od kilku lat, poprawność polityczna przywleczona z Zachodu zainstalowała się tam (...) i spłaszcza dyskusję  - stwierdziła. 

Czytaj także: 

Gość "Arii czy barbarii" przypomniała, że z inicjatywy Marii Kaczyńskiej, począwszy od II edycji, na Kongresie honoruje się twórców reprezentujących "podejście konserwatywne, do tego, czym jest Polska, nasza historia, służenie narodowi polskiemu". - Pierwszym nagrodzonym był Wojciech Kilar - przypomniała Joanna Wnuk-Nazarowa. 

"Potwierdzenie siły środowiska"

Maciej Mazurek przyznał, że "oczywiście, że takie debaty są potrzebne". - Tzw. przewaga lewicy wynika z tego, że lewica siedzi w knajpach i dyskutuje, natomiast konserwatyści są rzetelni, pracują, nie mają czasu na spotkania i marnotrawienie czasu. To, co dzisiaj jest lewicowe, to już są wielkie liczby. Dzisiaj, żeby być artystą oryginalnym, to trzeba być artystą lewicowym, a w momencie, w którym mamy wielkie liczby, to już nie jest awangarda. Nastąpiło odwrócenie - awangardą staje się obóz konserwatywny, obóz zdrowego rozsądku - ocenił.

AndrzejGwiazda.jpg
Andrzej Gwiazda: Polska to pojęcie podstawowe, element pacierza

- Takie spotkania, jak kongres, który się odbywa, jest potwierdzeniem sił tego środowiska. Nie wielkie liczby decydują o sile środowisk, tylko indywidualności, jakie są w danym obozie - podkreślił Maciej Mazurek.

"Polska jest punktem odniesienia"

Zdaniem Grzegorza Górnego, który nawiązał do tytułu jednej z dyskusji - hasła "Kultura, głupcze!" i ocenił, że takie debaty są potrzebne, bowiem "bez kultury głupiejemy". - Dzisiaj widzimy, że kultura jest często niedoceniana, traktowana jak piąte koło u wozu, że najważniejsza jest baza, gospodarka, a kultura, nadbudowa, traktowana jest jak fanaberia. Myślę, że obóz dobrej zmiany chce to zmienić - wskazał i podał przykład umocowania ministra kultury jako wicepremiera w rządzie. 

Czytaj także:

W ocenie gościa "Arii czy barbarii", dbałość o kulturę w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy widać także w muzealnictwie i "powstających nowych instytucjach". - W tej chwili, to co się dzieje w muzealnictwie, to erupcja nowych inicjatyw i placówek. Dla krajów Wyszehradu, czy Trójmorza, Polska jest punktem odniesienia dla muzealników z tamtych państw, oni przejeżdżają do Polski, by się uczyć. Wiele debat na kongresie jest poświęconych tej sprawie - stwierdził Grzegorz Górny. 


Posłuchaj
19:38 Piejko-I-PR24_MPLS 2020_10_10-20-07-24.mp3 Joanna Wnuk-Nazarowa, Grzegorz Górny i Maciej Mazurek o kulturze w konserwatyzmie - cz. I ("Aria czy barbaria?"/ PR24

24:06 Aria 2.mp3 Joanna Wnuk-Nazarowa, Grzegorz Górny i Maciej Mazurek o kulturze w konserwatyzmie - cz. II ("Aria czy barbaria?"/ PR24

  

W rozmowie więcej komentarza gości Polskiego Radia 24 do kongresu Polska Wielki Projekt i kultury w ogólności. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Tegoroczny Kongres rozpoczęła debata na temat cyfrowej przyszłości oraz dyskusja o sposobach odbudowy europejskiej gospodarki dotkniętej skutkami pandemii. Kongres trwa w Zamku Królewskim w Warszawie. Transmisja jest dostępna na stronie polskawielkiprojekt.pl. Patronem wydarzenia jest Polskie Radio.

***

Audycja: "Aria, czy barbaria?"

ProwadzącyMagdalena Piejko

Goście:  Joanna Wnuk-Nazarowa (była minister kultury, kompozytor), Maciej Mazurek (prezes Radia Poznań), Grzegorz Górny (publicysta)

Data emisji: 10.10.2020

Godzina emisji: 20.06

mbl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wnuk-Nazarowa: w takich momentach jak pandemia bez kultury nie przeżyjemy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 19:26
- Jesteśmy w szczególnym okresie koronawirusa. Zawsze wtedy, kiedy jest taka dziwna sytuacja, jak ta pandemiczna wracają wielkie pytania, takie zasadnicze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Wnuk-Nazarowa, członek kapituły nagrody im. Lecha Kaczyńskiego przyznawanej w ramach kongresu Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justyna Orłowska: przyszłość będzie świetlana i cyfrowa

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 16:40
- Jeżeli zerkniemy do historii, to Platon i Bacon przepowiadali, że technologia będzie centrum, naszym przewodnikiem i wodzem - wskazywali w Polskim Radiu 24 Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Polska oraz Michał Kamiński z 300gospodarka.pl.
rozwiń zwiń