X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wspomnienie o Ewie Demarczyk. "Przywracała poezji drugie życie"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 22:00
- Śpiewała teksty Mirona Białoszewskiego, Bolesława Leśmiana i Juliana Tuwima. Przywracała tej poezji drugie życie - mówił w Polskim Radiu 24 o zmarłej Ewie Demarczyk dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski. Gośćmi byli również Jakub Maciejewski ("Sieci") i Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (dyrektor Instytutu Teatralnego). 
Ewa Demarczyk
Ewa DemarczykFoto: PAP/CAF

W wieku 79 lat odeszła jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek, związana z Piwnicą pod Baranami. Uznawana była za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej, znana m.in. dzięki piosenkom "Groszki i róże", "Karuzela z Madonnami", "Rebeka" i "Grande Valse Brillante".

Dr Mikołaj Mirowski zwrócił uwagę, że jeśli uznajemy Marka Grechutę za króla poezji śpiewanej, to Ewa Demarczyk była królową tego gatunku. - Jej utwory przywracały nam najpiękniejszą poezję. Śpiewała teksty Mirona Białoszewskiego, Bolesława Leśmiana i Juliana Tuwima. Przywracała tej poezji drugie życie - powiedział.  Dodał, że była też piosenkarką osobną. - Szczególnie jest to ważne dzisiaj, w komercyjnym świecie Instagrama. Dla przeciętnego odbiorcy jej życie prywatne było niedostępne, była bardzo skromna, hermetyczna. Zawsze występowała ubrana na czarno, przylgnęło do niej nawet określenie "Czarna Madonna". Najważniejsza była siła ekspresji muzyki i poezji. Takich postaci jest coraz mniej - tłumaczył. 


18:48 Aria1.mp3 Aria czy barbaria? (cz.1)

 

Jakub Maciejewski podkreślił, że Ewa Demarczyk wyostrzyła polskość ekspresją, którą wkładała w wykonanie poezji. - Nie dałoby się znaleźć Ewy Demarczyk w wersji anglo lub francuskojęzycznej. Specyficznie polski język otrzymał specyficzny głos. Artysta świadomie wybierający ekspresję w języku polskim zamyka sobie odbiór za granicą. Ewie Demarczyk to nie przeszkadzało - powiedział. Jego zdaniem Ewa Demarczyk pokolorowała świat niejednej osoby wychowanej w PRL. 


24:08 Aria2.mp3 Aria czy barbaria? (cz.2)

 

Natomiast Elżbieta Wrotnowska-Gmyz przypomniała, że  Ewa Demarczyk uformowała gust artystyczny jej pokolenia. - Czytamy, że porównywalna jest Brelem i Piaf, ale przecież była zjawiskiem samym w sobie. Niepowtarzalną ikoną, która z nami zostaje. Szkoda, że dopiero smutna okoliczność jej odejścia staje się okazją do wysłuchania jej twórczości - stwierdziła dyrektor Instytutu Teatralnego.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Jakub Maciejewski (Sieci), dr Mikołaj Mirowski ( Muzeum Historii Polski) Elżbieta Wrotnowska Gmyz ( dyrektor Instytutu Teatralnego) 
Data emisji: 15.08.2020
Godzina emisji: 20.06

Czytaj także

Zmarła Ewa Demarczyk. Paweł Sztompke: jej interpretacje pozostały w pamięci wielu pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 18:50
- Czasami mówi się, że piosenka to mały teatr. W jej wykonaniu nie musiał być niewielki. Interpretacje Ewy Demarczyk pozostały w pamięci wielu pokoleń - mówił Paweł Sztompke z redakcji muzycznej radiowej Jedynki. 
rozwiń zwiń