Etos II RP. "Do dziś pokutuje mit domku z kart"

2020-08-08, 22:13

Etos II RP. "Do dziś pokutuje mit domku z kart"
Jóżef Piłsudski. Foto: NAC

- Zetknąłem się kiedyś z krytyką na temat jednego z moich utworów o latach międzywojennych. Napisano, że "rehabilituję II RP a to jest niedopuszczalne". Opadły mi ręce. Jeśli nie będziemy się odwoływać do II RP, to co nam zostaje? Nieszczęsny PRL? - mówił w Polskim Radiu 24 dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk. Gośćmi byli również dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski i dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski.

Zdaniem Wojciech Tomczyka w okresie PRL wymyślano na temat II RP wszystko to, co najgorsze, w tym totalitaryzm. - Nie było to specjalnie logiczne, bo PRL była państwem totalitarnym. Najtrwalszym i pokutującym do dziś jest mit domku z kart. Była nawet taka sztuka i film, to określenie przylgnęło do II RP. W gruncie rzeczy to "sezonowe państwo" upadło po czterech tygodniach wojny. Pomijano przy tym fakt, że na Polskę napadli także Sowieci, że to dwa totalitaryzmy zmiotły Polskę. Nie mieliśmy szans, żadne państwo by tego nie wytrzymało. Jeśli takowy istnieje, to tyle nam zostało z dorobku myślowego PRL - powiedział dramaturg i scenarzysta.

Posłuchaj

Etos II RP. (Aria czy barbaria cz.1) 23:14
+
Dodaj do playlisty

 

Prof. Andrzej Szczerski zauważył, że w latach 90. powtarzano mity z PRL na temat II RP. - Opierały się nie stwierdzeniach, że niepodległość nam się nie udała pod względem społecznym, że nie było sukcesów geopolitycznych i dlatego doszło do klęski we wrześniu 1939 roku. Natomiast  kultura tamtego okresu miała być wtórna wobec światowych trendów.  Do dziś to pokutuje. Zaskakujące jest jak bardzo mówi się o tamtych czasach z lekceważniem "starali się, ale im nie wyszło" - stwierdził gość Polskiego Radia 24. 


Powiązany Artykuł

Instytut.jpg
Powstał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej . "Łączą nas ponadczasowe wartości"

 

Natomiast dr Mikołaj Mirowski podkreślił, że na dyskusję o II RP nakłada się też fakt, że w latach 90. historia nie była modna. - II RP była idealizowana, ale nie spierano się o to. Dziś możemy odrzucić ideologię rodem z PRL i kalkę III RP. Możemy przyjrzeć się trudnościom z jakimi to państwo się mierzyło i docenić ogromy dorobek tamtych czasów - powiedział historyk. Podkreślił, że II RP jest ostatnim suwerennym państwem w naszej historii do którego możemy się odwołać z czystym sumieniem. 


Posłuchaj

Etos II RP (Aria czy barbaria cz. 2) 24:17
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Wojciech Tomczyk (dramaturg i scenarzysta), prof. Andrzej Szczerski (dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie),  dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 08.08.2020
Godzina emisji: 20.06

Polecane

Wróć do strony głównej