X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Autor poczytny, bardzo lubiany, o sprawnym warsztacie". Wspomnienie Jerzego Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 21:30
- Nie sposób nie odnotować dnia jego odejścia. To ważna data dla polskiej literatury współczesnej. Był to autor poczytny, bardzo lubiany, szanowany przez elity III RP - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Janusz Janowski ze Związku Polskich Artystów Plastyków. Gośćmi audycji byli także: Jakub Maciejewski (tygodnik "Sieci") i Marcel Skierski (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski). 
Audio
  • Jakub Maciejewski, dr Janusz Janowski i Marcel Skierski o Jerzym Pilchu (Aria czy barbaria?)
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: PAP/Marcin Obara

Jerzy Pilch zmarł 29 maja 2020 roku. W sierpniu skończyłby 68 lat. 

Pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim. Siedem razy nominowano go do nagrody Nike. Otrzymał ją w 2001 r. za "Pod Mocnym Aniołem". Był także laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, nagrody Paszport "Polityki" i innych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Skomplikowane życiorysy i wyraziste detale. Co teatr zawdzięcza Jerzemu Pilchowi?

- W kontekście wczorajszego wydarzenia pomyślałem, że Pilch był chyba polskim Michelem Houellebecqiem. W jego książkach znajdujemy studium samotności, upadku i dekadencję. To, że Pilch odniósł sukces jest smutne - nie świadczy najlepiej o kondycji naszego społeczeństwa - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marcel Skierski. 

jerzy pilch pap 1200.jpg
"Sentymentalny i brutalny". Jerzy Pilch we wspomnieniach

Janusz Janowski podkreślił, że pisarz nie był autorem z "jego bajki", na którego książki by czekał. - Był to autor bardzo specyficzny. Jako młody człowiek wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której był do 1981 roku. Ton jego twórczości jest głęboko przeżarty bólem, goryczą, rozczarowaniem. Podobał mi się na przykład film "Żółty szalik", będący adaptacją jego powieści. Warto pamiętać o udziale tego autora w tworzeniu polskiej kinematografii - zaznaczył gość PR24. 

Jakub Maciejewski z kolei stwierdził, że Pilch był pisarzem "szalenie popularnym, o sprawnym warsztacie językowo-literackim". - Jego powieści były często nagradzane - przypomniał. 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Jakub Maciejewski, dr Janusz Janowski, Marcel Skierski
Data emisji: 30.05.2020
Godzina emisji: 20.06

Czytaj także

Świat Jerzego Pilcha w teatrze i na dużym ekranie. Wspomnienie o pisarzu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 08:00
29 maja 2020 odszedł Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych. Jego dorobek literacki to ponad 20 tytułów, z których wiele zostało wyróżnionych - w tym nagrodą im. Kościelskich i nagrodą Nike, zaadaptowanych na potrzeby teatru albo przeniesionych na duży ekran.
rozwiń zwiń