X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Magdalena Pawlicka: Paweł Królikowski był nie tylko wybitnym aktorem, ale też poetą

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 21:06
- Wiele wierszy napisał dla swojej miłości, Małgorzaty Ostrowskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Pawlicka, reżyser.
Audio
  • dr Janusz Janowski , dr Mikołaj Mirowskii Marcel Skierski o Bitwie Warszawskiej ("Aria czy Barbaria")
  • Magdalena Pawlicka, Redbad Klynstra i Marcin Kwaśny wspominają Pawła Królikowskiego ("Aria czy Barbaria")
Paweł Królikowski
Paweł KrólikowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Po długiej chorobie zmarł Paweł Królikowski, miał 58 lat. Milionom widzów był znany z roli Kusego w popularnym serialu "Ranczo". Artysta od kilku lat zmagał się z chorobą neurologiczną. W ubiegłym roku wziął udział w kampanii wizerunkowo-promocyjnej Programu 1 Polskiego Radia. Aktora filmowego, telewizyjnego, teatralnego i dubbingowego, wspominali w PR24 aktorzy i jego przyjaciele.

"Miłość pulsowała w ich domu"

- Poznałam Pawła Królikowskiego najpierw zawodowo, pojechałam do niego w 2006 roku z programem "Zacisze Gwiazd" - mówiła Magdalena Pawlicka. Dodała, że zastała tam Małgosię, żonę aktora i czwórkę ich dzieci i było to tak niezwykłe miejsce jak wspomina, gdzie pulsowała miłość i to skłoniło ją do tego by powstało drugie "Zacisze". - Można by tam ustawić kamerę, bo tak pięknie tam żyli, ale są takie jednak decyzje Boga, z którymi trudno się pogodzić - dodała reżyser.

"Zakochany od pierwszego wejrzenia"

paweł królikowski 1200.JPG
Paweł Królikowski nie żyje. Przypominamy poruszający wywiad z aktorem

Przypomniała, że z żoną Małgorzatą poznali się na pierwszym roku studiów Akademii Teatralnej we Wrocławiu. - Zakochał się w niej pierwszego dnia, choć ona wiedziała iż wokół niego jest wianuszek kobiet. Ona tak łatwo nie chciała poddać się jego urokowi, ale nie mogła się nie poddać, bo Paweł w dobie kryzysu gospodarczego, zdobywał dla niej nawet Bobo Fruit dla dzieci który ona uwielbiała - mówiła.

Podkreśliła, że najbardziej jednak Paweł Królikowski ujął swoją narzeczoną poezją, pisał dla niej piosenki. - Trzeba pamiętać, że oprócz tego że był wybitnym aktorem napisał kilkaset piosenek, a kiedy wprowadzili się do domu w lesie pod Warszawą, jego centrum był piec, w którym wypiekali co tydzień chleb - wspominała Magdalena Pawlicka.

"Człowiek renesansu"

Zauważyła, że w domu Królikowskich wszystko chodziło jak w zegarku i mówiło się jednak, że "ten zegar musi być oparty na serdecznym wahadle". - Kochał stare przedmioty, był człowiekiem renesansu i wielu talentów, który sam skonstruował np. skuter Osa, co więcej, mówił nawet iż jest lepszy niż ten fabryczny - dodała Magdalena Pawlicka.

Aktora Pawła Królikowskiego wspominali także: Redbad Klynstra i Marcin Kwaśny. Gośćmi drugiej części audycji byli: dr Janusz Janowski ze Związku Polskich Artystów Plastyków, dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski i Marcel Skierski z Centrum Sztuki Współczesnej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Magdalena Pawlicka, Redbad Klynstra i Marcin Kwaśny (część I)
Data emisji: 29.02.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To on stworzył "Wojnę domową" i "Czterdziestolatka". Nie żyje Jerzy Gruza

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 11:38
W Warszawie zmarł Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor. Odszedł w wieku 87 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Paweł Królikowski. Aktor miał 58 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 18:16
Zmarł Paweł Królikowski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy. Milionom widzów był znany z roli Kusego w popularnym serialu "Ranczo". Artysta od kilku lat zmagał się z chorobą neurologiczną. W ubiegłym roku wziął udział w kampanii wizerunkowo-promocyjnej Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń