X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Roger Scruton, "najpiękniejsza twarz europejskiego konserwatyzmu"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 21:10
Nie żyje Roger Scruton, wybitny konserwatywny myśliciel. Krystyna Gorgolewska (magazyn LUKA), Jakub Maciejewski ("Sieci") i publicysta Mikołaj Mirowski są zgodni, że to wielka strata dla filozofii, a Brytyjczyk trafnie diagnozował problemy naszej rzeczywistości.
Audio
Roger Scruton
Roger ScrutonFoto: Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Nie żyje Sir Roger Scruton, angielski filozof, jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych. W opublikowanym w nocy oświadczeniu poinformowano, że od pół roku chorował na raka. Zmarł w niedzielę. 27 lutego skończyłby 76 lat.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Zmarł brytyjski filozof Roger Scruton. "Był przyjacielem Polaków"

Był autorem ponad pięćdziesięciu książek z zakresu historii filozofii, filozofii polityki, estetyki, sztuki i religii, w tym: "Intelektualiści nowej lewicy", "Przewodnik po filozofii dla inteligentnych", "Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie", "Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie". W latach 80. Roger Scruton czynnie wspierał opozycję antykomunistyczną w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
scruton_shutterstock_1200.jpg
Dr Mikołaj Sławkowski-Rode: Roger Scruton czuł się związany z naturą

Jakub Maciejewski o myśli Scrutona

- Nie był oderwany od rzeczywistości, ale był z nią trochę na bakier. Był wobec niej stanowczy. Mówił wprost, że dzisiaj w sztuce panuje po prostu brzydota, a przecież, jego zdaniem, w tym szalonym świecie, z tyloma niezrozumiałymi dla nas procesami, wydarzeniami w życiu nas czy państw, piękno jest ostoją, która może wszystkich skupić wokół siebie - uważa Jakub Maciejewski ("Sieci").

Dziennikarz zaznaczył, że w opinii myśliciela, "teraz liczy się tylko szokowanie, epatowanie swoim pseudonieszczęściem". - I to zdaniem Scrutona było jedną z przyczyn kryzysu społecznego - wskazał.

Krystyna Gorgolewska: wielka, niepowetowana strata

Według Krystyny Gorgolewskiej (magazyn LUKA) nie żyje "wielki klasyk", "wybitna postać" o "dużym dorobku". Powiedziała, że mimo stereotypu, że osoba konserwatywna sprzeciwia się wszelkim zmianom, "Scruton był osobą, która bardzo afirmowała to, co na afirmację zasługuje: wspaniałą, wybitną sztukę, architekturę".

>>>[JEDYNKA] Wybitny filozof i konserwatysta: Roger Scruton

- Mówił o tym jak ważna jest rodzina, że o rodzinie nie można rozmawiać tylko w sposób liryczny, bo we współczesnym świecie kształtuje ją konkretnie pewna polityka społeczna. On dokładnie, bardzo skrupulatnie te mechanizmy opisywał. Na przykład to, jakie decyzje polityczne, społeczne, mogą wpływać na to, że rodzina się rozwija albo się "zwija", czyli nie tworzy podstawowej jednostki społecznej - mówiła Gorgolewska.

Mikołaj Mirowski: nie żyje najpiękniejsza twarz europejskiego konserwatyzmu

- To, co Scruton potrafił, chyba jako jeden z nielicznych: prostota wykładu, jasność tego, co chce się powiedzieć czytelnikowi i odbiorcy - mówił publicysta Mikołaj Mirowski. Zaznaczył, że to "bardzo trudne zadanie" i wielu filozofów "ma z tym problem", są trudni w odbiorze. - Scruton jest na antypodach tego - ocenił.

Zdaniem Mirowskiego, "myśl Scrutona to myśl uniwersalna". - Przekracza wąskie ramy myślenia konserwatywnego - powiedział publicysta. Jego zdaniem myśliciel był "najpiękniejszą twarzą europejskiego konserwatyzmu".

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Goście: Krystyna Gorgolewska ( magazyn LUKA), Jakub Maciejewski ("Sieci"), Mikołaj Mirowski

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 20.06

msze


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przewodnik filozofa po winach". Wokół książki Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 12:20
- Konserwatyzm Rogera Scrutona bardzo przejawia się w jego poglądach estetycznych, również w tym, co pisze on o winie. Mimo że jego światopogląd w wielu momentach mnie razi, to darzę tę książkę niezwykłą sympatią. Scruton to właściwie jedyny znany mi filozof, którą zajął się w ten sposób winem - mówiła w Dwójce dr Karolina Rychter z Instytutu Filozofii UW.
rozwiń zwiń