X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Majka Dłużewska: 10 lat po katastrofie smoleńskiej serce nadal mi pęka

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 21:27
Czego oczekujemy w świecie kultury w 2020 roku? - Osobiście chciałabym zobaczyć filmy smoleńskie, które robili moi koledzy i ja, a które są jakoś niechętnie pokazywane w telewizji - mówiła w Polskim Radiu 24 Majka Dłużewska. Reżyser oświadczyła, że oczekuje także kroków prawnych w związku ze spektaklem "Klątwa".
Film Smoleńsk: kadr z filmu
Film "Smoleńsk": kadr z filmuFoto: mat.prasowe

Tokaczuk PAP-1200.jpg
Krytyk sztuki o mowie Tokarczuk: nowa ideologia potrzebuje nowych mitów

Reżyser Majka Dłużewska wierzy, że okrągła rocznica katastrofy smoleńskiej będzie pretekstem, aby wrócić do dyskusji na temat tej niewyjaśnionej sprawy. - Po dziesięciu latach nierozwiązanej sprawy smoleńskiej, co bardzo mnie boli i serce mi pęka, tkwimy w zagadce. Cierpią zarówno bliscy ofiar, jak i my, jako społeczeństwo - wskazywała.

- Poza tym liczę na to, że Ministerstwo Kultury podejmie kroki prawne w kwestii "Klątwy" w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jest tam np. scena podcierania się flagą Watykanu. Sądzę, że powinien zająć się tym prokurator - dodała.

Reżyser podkreślała, że "bawić się można na wiele sposobów", ale niektóre tematy do zabawy nie przystają.

komputer klawiatura lata 90 1200.jpg
"Aria czy Barbaria". Pokolenie lat 90. w obecnej kulturze

"2020 rokiem wielkich zmian"

Drugi gość audycji, Krystyna Różańska-Gorgolewska z magazynu "Luka", podkreślała, że w roku 2020 chciałaby zobaczyć przede wszystkim sztukę. - Pałam się w sztukach wizualnych. Jestem na bieżąco z tym, co dzieje się w muzeach i galeriach sztuki - mówiła.

- Liczę na to, że rok 2020 będzie rokiem wielkich zmian i będzie można wybrać się z dzieckiem np. do galerii sztuki współczesnej, bez strachu, że natrafi się na nieodpowiednie oburzające wystawy - dodała.

Krystyna Różańska-Gorgolewska przyznała, że z optymizmem patrzy na nowo rozpoczęty rok, bo "podjęto już kilka znaczących zmian", wymieniając jako przykład zmianę dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego.

- Wierzę, że w końcu zobaczymy tam coś naprawdę ciekawego, a nie tylko obsceniczne treści - powiedziała.

młody piłsudski 1200.jpg
"Młody Piłsudski", czyli jak Ziuk stał się ojcem narodu

"Zalewa nas propagandowy nurt neomarksizmu"

Gość Polskiego Radia 24 wskazywała na to, że od pewnego czasu jesteśmy zalewani propagandowym nurtem neomarksistowskim w sztuce. - W galeriach sztuki często mamy do czynienia z obsceną, dekonstrukcją, z tym co nas poniża niż tym, co nas uwzniośla - tłumaczyła. 

Jako kolejny przykład podała zmianę na stanowisku dyrektorskim Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

W drugiej części audycji dyskusja m.in. na temat serialu "Dwóch papieży" Netflixa i filmu "Oficer i szpieg" Romana Polańskiego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Goście: Majka Dłużewska (reżyser), Krystyna Różańska-Gorgolewska (magazyn "Luka")

Data emisji: 04.01.2020

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Woś o filmie "Proceder": to film o przemianach III RP

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 18:35
- Byłem odpowiedzialny za społeczny wymiar tego scenariusza. Żeby był osadzony w realiach III RP, bo to moim zdaniem film o III RP - mówił w PR24 o filmie "Proceder" Rafał Woś, współscenarzysta obrazu. - Tomasz Chada był kimś niezwykłym. Szybko zrozumiano, że jego życie to niesamowita historia, którą trzeba odpowiedzieć w kinie - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aria czy Barbaria". Pokolenie lat 90. w obecnej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 21:20
- Tematy, które były podejmowane w latach 90., były tematami importowanymi. Było to poniekąd prawo dżungli, a najbardziej szokujące było dla mnie to, że widziałem niektóre rzeczy z bliska - powiedział w Polskim Radiu 24 Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor. 
rozwiń zwiń