X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tym żyliśmy przez ostatni tydzień. Jak upamiętnić Bitwę Warszawską?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 21:00
W studiu Polskiego Radia 24 dyskusja o pomniku Bitwy Warszawskiej, wystawie w CSW Zamek Ujazdowski, filmie "Synonimy" i warszawskiej Kordegardzie. Gośćmi audycji Magdaleny Piejko byli: Piotr Bernatowicz - dyrektor CSW ZK, dr Janusz Janowski - malarz, Miłosz Lodowski - designer, Wojciech Korkuć - grafik.
Audio
Wizualizacja łuku triumfalnego autorstwa architekta Marka Skrzyńskiego
Wizualizacja łuku triumfalnego autorstwa architekta Marka SkrzyńskiegoFoto: luktriumfalny1920.pl/mat. prom.

sellin 1200 pap.jpg
Kiedy i gdzie stanie łuk triumfalny? Jarosław Sellin uchyla rąbka tajemnicy

Od dłuższego czasu trwają dyskusje gdzie i jak upamiętnić tę Bitwę Warszawską. Pod auspicjami Ministerstwa Obrony Narodowej trwają prace nad muzeum i amfiteatrem w Ossowie. Towarzystwo Patriotyczne od dawna zbiera pieniądze na łuk triumfalny, który miałby stanąć w nurcie Wisły. Na tę lokalizację i formę nie ma zgody Rady Warszawy, która chce bitwę upamiętnić inaczej.

Dr Janusz Janowski wskazywał, że walorem Placu Na Rozdrożu, jako miejsca, w którym miałby stanąć pomnik, upamiętniający Bitwę Warszawską, jest m.in. jego usytuowanie na Trakcie Królewskim. - To ważna trasa zarówno turystycznie, jak i od strony prestiżu. Są podobno przymiarki, żeby przybudować ten plac - mówił.

- Wydaje mi się, że wówczas ewentualny łuk w pełni realizowałby swoje założenia i dobrze byłoby dostosować przestrzeń do takiego przedsięwzięcia - dodał.

Jan Pietrzak 1200.jpg
Jan Pietrzak: bez interwencji rządu łuk triumfalny nie powstanie

"Łuk powinien być dominantą przestrzenną"

O tym, gdzie powinien stać taki pomnik, mówił Piotr Bernatowicz. - Pomnik powinien stać w miejscu ważnym, bo wydarzenie, którego dotyczy, jest dla bardzo ważne dla historii nie tylko Polski, ale i Europy, jak i nawet całego świata - wskazywał.

Niezadowolony z ulokowania pomnika na Placu Na Rozdrożu nie jest z kolei Wojciech Korkuć. - Gdyby było to nad trasą łazienkową, to byłoby wyzwanie. Nie powinien stać z boku, w przypadkowym miejscu. Powinniśmy patrzyć na to w szerszej, wieloletniej perspektywie - ocenił.

- Sam łuk, jeżeli pomnik ma być w takiej formie, powinien być dominantą przestrzenną. To wymaga tego, aby cała organizacja urbanistyki była niemu podporządkowana - dodał Miłosz Lodowski.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"

Prowadząca: Magdalena Piejko

Goście: Piotr Bernatowicz (dyrektor CSW Zamek Ujazdowski), dr Janusz Janowski (malarz, historyk sztuki), Miłosz Lodowski (publicysta, designer), Wojciech Korkuć (grafik)

Data emisji: 30.11.2019 / 20:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Wyrwich: zburzyć PKiN, na jego miejscu zbudować łuk triumfalny

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 12:26
- Mam taki pomysł: zburzyć Pałac Kultury i w tym miejscu postawić łuk triumfalny lub inną budowlę, która w szczególny sposób będzie upamiętniała rok 1920, ten wielki trud zatrzymania bolszewików w Polsce przed agresją na Europę - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich, publicysta tygodnika "Niedziela". Pomysł budowy łuku triumfalnego komentował także Marek Król z tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radny PiS: rozmiar pomnika Bitwy Warszawskiej powinien być stosowny do rangi zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 18:20
Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na znaczenie Bitwy Warszawskiej w dziejach Polski oraz Europy i podkreślił, że potrzebny jest w stolicy pomnik, upamiętniający bohaterskie czyny naszych przodków. Do sprawy w radiowej Trójce odnieśli się stołeczni politycy: Filip Frąckowiak, radny PiS i Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy (Nowoczesna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller o łuku triumfalnym: rząd będzie prowadził działania, by wesprzeć tę inicjatywę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 20:53
Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że rząd będzie prowadził działania wspierające upamiętnienie bitwy warszawskiej. Wyraził także nadzieję, że uda się przekonać władze Warszawy, aby to wydarzenie zostało upamiętnione.
rozwiń zwiń