X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eufonie 2019. "Kultura Europy Środkowo-Wschodniej wartością samą w sobie"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 21:15
Goście Magdaleny Piejko mówili o kulturze Europy Środkowo-Wschodniej. Jak zauważyli, jest ona zakorzeniona w cywilizacji łacińskiej, jest częścią cywilizacji europejskiej, ale tworzy jej oryginalną wersję. Wskazali też na rolę doświadczenia komunizmu w regionie.
Audio
  • 16.11.2019 "Aria czy barbaria?" o roli kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Cz. II
  • 16.11.2019 "Aria czy barbaria?" o roli kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Cz. I
Plakat Festiwalu Eufonie
Plakat Festiwalu EufonieFoto: mat. pras. / Narodowe Centrum Kultury

W Filharmonii Narodowej w Warszawie zainaugurowano 2. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Jest to projekt międzykulturowy, akcentujący Europę Środkowo-Wschodnią, ukazujący potencjał, bogactwo, ale również trudne i bolesne chwile tego regionu. Goście audycji mówili o kulturze tego regionu.

Więcej informacji o II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE

"Autonomiczna wersja" cywilizacji łacińskiej

Prof. Andrzej Szczerski podkreślił, że "jeżeli mamy w sposób sensowny mówić o Europie Środkowo-Wschodniej, to musimy ją z jednej strony widzieć część szerszej kultury europejskiej, do której przynależy, ale też jako jej autonomiczną, oryginalną, autonomiczną wersję".

>>>[DWÓJKA] David Krakauer: "Lament" brzmiał jak muzyczny portret strachu

Gość PR24 zaznaczył, że jest ona oparta o cywilizację łacińską, ale ma swoją specyfikę. - Chcę, żebyśmy wiedzieli, że ona nie jest jakąś antytezą Zachodu, jego "młodszą siostrą", ani przykład antytezy Wschodu. Jest sama w sobie pewną wartością. Taką jak inne fragmenty Europy - podkreślił.

Cień komunizmu

Krystyna Gorgolewska (magazyn LUKA) uważa, że "fenomen naszego regionu jest bardzo dobrze zobrazowany przez nieumiejętność pewnego oglądu takich ideologii, jak komunizm na Zachodzie". - Na tym polega fenomen sztuki artystów, którzy potrafili tego dotknąć, o tym opowiedzieć, że rzeczywiście na własnej skórze odczuli, czym jest taka ideologia - wskazała.

Krystyny Gorgolewska wskazała, że na Zachodzie wciąż uważa się, że idee komunistyczne są dobre, ale pojawiły się "błędy i wypaczenia" w ich wdrażaniu. - Przecież my w Polsce doskonale wiemy, że to bzdura - oceniła gość PR24. Mówiła też o "flircie z komunizmem", który "cały czas jest" wśród zachodnich intelektualistów".

Maciej Mazurek: przebudzenie narodowe jest faktem

Maciej Mazurek uważa, że obecnie w dobie globalizacji kultury, "jeżeli idziemy na wystawy w renomowanych galeriach zachodnich, mamy do czynienia z tym, że oglądamy ciągle to samo". - Niestety ta potęga neokomunizmu i posunięta daleko ideologizacja jest faktem - podkreślił poeta.

>>>[JEDYNKA] R. Wiśniewski: muzyka Europy Środkowo-Wschodniej ma coś do powiedzenia

Jego zdaniem w tych ideologiach pojawia się "pozór wolności". - Jest to niby retoryka emancypacyjna, ale w gruncie rzeczy ma to charakter głęboko prototalitarny. Artyści ze Wschodu Europy, w Polsce, mieli to doświadczenie - zaznaczył gość PR24. W jego opinii, "przebudzenie narodowe jest faktem".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
eufo_1200.jpg
Rafał Wiśniewski o Festiwalu Eufonie: to, co najlepsze w muzyce Europy Środkowo-Wschodniej

Wspólne doświadczenia

Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury podkreśliła, że organizacja festiwalu Eufonie wynika m.in. z tego, że zauważono pewną "lukę" na scenie. Innym powodem było przybliżanie twórczości artystów z naszego regionu polskiej publiczności.

- Impreza muzyczna odwołuje się do uniwersalnego języka. Muzyka przekracza granice. Nie potrzebuje tłumaczeń. Te wszystkie wartości, o których mówimy, wspólne doświadczenia, zarówno obydwu totalitaryzmów, ale też doświadczenia odzyskiwania wolności, transformacji, wybrzmią podczas festiwalu Eufonie - podkreśliła rzeczniczka NCK i dodała, że "festiwal jest podróżą nie tylko geograficzną, ale też po historii".

Audycję prowadziła Magdalena Piejko.

Polskie Radio 24/msze, IAR

---------------------------------------

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 20:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rossen Gergov: u dyrygenta najważniejsza jest osobowość i pokora

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 18:09
- Teraz aspekt społeczny muzykowania jest być może nawet ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej - mówił w Dwójce ceniony bułgarski dyrygent, który poprowadził koncert otwarcia na festiwalu Eufonie.
rozwiń zwiń