A. Dubiel: środowiska LGBT przesuwają granice i sprawdzają, na co się im pozwoli

2019-10-19, 21:15

A. Dubiel: środowiska LGBT przesuwają granice i sprawdzają, na co się im pozwoli
"Dyskoteka LGBT" pod oknem papieskim w Krakowie. Foto: screen

- Dyskoteka LGBT pod oknem papieskim to próba sprawdzenia do czego my - środowiska LGBT - możemy się jeszcze posunąć, na co nam opinia społeczna pozwoli - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Dubiel. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria" byli także Elżbieta Wrotnowska-Gmyz i Krzysztof Wołodźko.

Posłuchaj

19.10.19 "Aria czy barbaria?". Cz. 1 (PR24)
+
Dodaj do playlisty

16 października obchodziliśmy 41. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Od 2005 roku w dniu rocznicy wyboru papieża-Polaka obchodzony jest w Polsce Dzień Papieża Jana Pawła II. W tym roku w Krakowie doszło jednak tego dnia do wydarzenia szczególnie przykrego. Pod tzw. oknem papieskim przy Franciszkańskiej 3, gdzie podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski papież dialogował z młodzieżą, została zorganizowana przez środowiska LGBT dyskoteka. Służby poinformowały, że wydarzenie miało charakter spontaniczny.

Podczas dyskoteki do zgromadzonych na placu ludzi wyszedł z różańcem w ręku ks. prał. Andrzej Fryźlewicz. Jedna z bawiących się pod kurią kobiet stwierdziła, że "pan ksiądz im przeszkadza". Demonstrujący mieli też popychać duchownego, a potem grozić, że wezwą policję. Między innymi o tym wydarzeniu rozmawiali w audycji "Aria czy barbaria" Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego, Andrzej Dubiel ze Stowarzyszenia Muza Dei i Krzysztof Wołodźko, publicysta.

Powiązany Artykuł

1200_LGBT_shutterstock (1).jpg
Dyskoteka pod oknem papieskim. Kolejna prowokacja środowisk LGBT

Czemu miał służyć happening pod oknem papieskim?

- Intencji w zasadzie nie znamy, ale kontekst każe nam przypuszczać, podejrzewać, że obliczone to było na jakiś skandal, na wywołanie po prostu konsternacji, tak też zresztą zostało odebrane - powiedziała Elżbieta Wtornowska-Gmyz.

- Myślę, że mamy do czynienia z bardzo wyraźną zmianą pokoleniową. To jest pokolenie - co widać po uczestnikach i uczestniczkach tej imprezy - które wyrosło już w III Rzeczypospolitej, w niej dojrzeli. Pewne kwestie, które były ważne, czy czytelne dla osób urodzonych w 60., 70. latach, czy nawet w 80., dla pokolenia Jana Pawła II - dla tych młodszych osób te kwestie są już obce. Było widać kulturowe, obyczajowe rozdarcie. To było symboliczne wydarzenie. Dla tych, którzy pamiętają pielgrzymki papieskie, nawet te późne, kiedy Jan Paweł II był już starszym człowiekiem, to musi budzić zdziwienie - mówił Krzysztof Wołodźko. - Natomiast ja mam takie pytanie, żebyśmy nie koncentrowali się tylko na "tamtej stronie". Co dzisiaj Kościół w różnych jego formach jest w stanie powiedzieć, czy zaproponować tym ludziom? Mam wrażenie, że czasem dyskoteki są częścią wspólną dla obu tych światów - dodał.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jakie są źródła finansowania organizacji LGBT? Niepokojący raport

- Mam takie wrażenie, że coraz bardziej i coraz szybciej są przesuwane granice. Ja bym potraktował to wydarzenie, jako taką próbę sprawdzenia "do czego my - środowiska LGBT - możemy się jeszcze posunąć, na co nam opinia społeczna pozwoli?", sprawdzanie, a nawet dynamizowanie, przesuwanie granic - mówił z kolei Andrzej Dubiel.

Podczas audycji poruszono także temat Kongresu Kultury Polskiej w Łodzi oraz najnowszych filmów "Joker" i "Boże Cialo".

Więcej w nagraniu.

Audycję "Aria czy barbaria?" prowadziła Magdalena Piejko.

Polskie Radio 24/jmo/kstar

______________________

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 20.06

Polecane

Wróć do strony głównej