X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Cichy dramat okupacyjny". Gociek o gruzińskim filmie "Shindisi"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:10
- Dla Gruzinów to było i jest niesłychanie istotnie, podobnie jak dla Ukraińców, żeby kręcić filmy o swojej historii, najnowszej i trochę starszej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, komentując film pt. "Shindisi". 
Gruzja, 2008 r.
Gruzja, 2008 r. Foto: BORISENKOFF/shutterstock

Historia filmu oparta jest na wydarzeniach, które miały miejsce podczas rosyjskiej interwencji wojskowej w Gruzji w 2008 r. Niedaleko Tbilisi znajduje się wioska Shindisi - to miejsce, w którym rosyjskie siły okupacyjne oblegały wojska gruzińskie po wyznaczeniu korytarza pokojowego. W Shindisi wojsko rosyjskie narusza tzw. korytarz pomocy humanitarnej, dzięki któremu ranni mogą dostać pomoc, a zabici mogą zostać godnie pochowani. Rosjanie nie przestrzegają zasad i podstępnie otwierają ogień. Zwykli mieszkańcy wioski podejmują ryzyko ratowania rannych żołnierzy gruzińskich. 

Sposób na świętego Gibson Goggins 1200.jpg
"Sposób na świętego". Adamski: cieszę się, że Mel Gibson szuka ciekawych ról

- Był swego czasu gruzińskim zgłoszeniem do nagród Oskara jako propozycja zagraniczna, wtedy, gdy nasze "Boże Ciało" także kandydowało - przypomniał Piotr Gociek. - Bardzo ciekawy, mocny film. Inspiracją było amatorskie nagranie gruzińskich żołnierzy zarejestrowane komórką w 2008 r. - dodał Gociek. 


Posłuchaj
22:31 _PR24_AAC 2021_01_21-22-06-19.mp3 Łukasz Adamski: ten film dokładnie pokazuje jak my - Polacy - powinniśmy opowiadać o naszej historii ("Nakręceni/PR24")

 

Ten film dokładnie pokazuje jak my - Polacy - powinniśmy opowiadać o naszej historii - zauważył Łukasz Adamski. 

Gociek zwrócił uwagę na skojarzenia z czasów okupacji hitlerowskiej, jakie przywołuje film. - Shindisi jest wybitnym dramatem, który bardzo szybko zmienia perspektywę, ponieważ po scenie bitewnej z pierwszych 30 minut, to się zamienia w cichy dramat okupacyjny. Tutaj też trudno nie mieć skojarzeń z filmami ukazującymi np. jak wyglądała codzienność okupacji hitlerowskiej - wskazał. 

"Film uniwersalny"

Łukasz Adamski odniósł się natomiast to wielowymiarowości przedstawionych w dziele wartości. - To film uniwersalny, bo jest oczywiście zanurzony w tę gruzińskość, w tę rosyjskość. Pokazuje jednak mentalność Rosjan - ocenił. - To jest film, który mógłby się dziać na każdej innej szerokości geograficznej, gdzieś w Afryce, Ameryce Południowej, bo tam jest pokazane człowieczeństwo, podstawowe człowieczeństwo - dodał.

- I to wszystko bez typowego hollywoodzkiego patosu - zakończył Łukasz Adamski. 


***

Audycja"Nakręceni - magazyn premier filmowych"

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Adamski

Data emisji: 21.01.2021

Godz. emisji: 22.06

kb/PR24

Czytaj także

"Wieczna zima" wśród głównych zwycięzców Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 10:00
Film "Wieczna zima", który wyreżyserował Attila Szasz, wygrał konkurs na najlepszą fabułę na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Asystentka". Piotr Gociek: wybitny film epoki #metoo

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 22:30
- Wywrócił moją hierarchię topu roku 2020 i uważam, że spokojnie mieści się tam w trójce najlepszych filmów. To obraz, który miał straszliwego pecha, co prawda był kręcony w 2019 roku, ale wszedł pod koniec stycznia 2020 na ekrany amerykańskich kin i błyskawicznie z nich zniknął, ponieważ zaczęła się pandemia koronawirusa. W związku z tym swoje musiał odczekać - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był Łukasz Adamski.  
rozwiń zwiń