X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nakręceni". "Joker" - opowieść o tym, kim jest antagonista Batmana

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 23:45
- "Joker" to wycieczka w zupełnie inną stronę, niż dotąd w filmach komiksowych. Reżyser inspirował się Martinem Scorsese czy Sidneyem Lumetem - to na ekranie widać - mówił Piotr Gociek. Wraz z Łukaszem Adamskim zajmowali się w "Nakręconych" głośną premierą z ostatnich dni.
Audio
  • 10.10.19 "Nakręceni - magazyn premier filmowych" (PR24)
Kadr z filmu Joker
Kadr z filmu "Joker"Foto: YouTube/Warner Bros. Pictures

4 października w Polsce a 31 sierpnia na świecie premierę miał film "Joker" w reżyserii Todda Phillipsa, z Joaquinem Phoenixem w tytułowej roli. Film pochodzi z uniwersum komiksowego DC Comics, zaś tytułowy Joker znany jest jako główny antagonista popularnego Batmana.

Nie jest rzeczą typową, by filmy opierające się na seriach komiksowych były doceniane przez światową krytykę do tego stopnia, by zdobywać nagrody na największych festiwalach filmowych. Inaczej jest w tym przypadku, bowiem film zdobył statuetkę "Złotego Lwa" na festiwalu w Wenecji za najlepszy film roku 2019.

Czym jest "Joker"?

Film został odebrany bardzo pozytywnie także przez widzów. W ciągu pierwszego weekendu pokazów w Stanach Zjednoczonych film zdążył zarobić już niemało pieniędzy, także w Polsce miał bardzo dobre otwarcie - w ciągu weekendu obejrzało go ponad 200 tys. Polaków.

- Ja jestem tym filmem rozczarowany. Ja uwielbiam ten rodzaj igrania z kulturą, popkulturą i historią amerykańskiego kina, jaką tutaj zrobił Todd Phillips, zresztą reżyser, który zasłynął trylogią "Kac Vegas", a nagle dał nam film, który dostał Złotego Lwa w Wenecji. Ja jednak jestem rozczarowany - stwierdził Łukasz Adamski.

- Rzeczą oczywistą - nawet od strony wizualnej - jest to, że to jest wycieczka w zupełnie inną stronę niż dotąd w filmach wedle komiksów robiono. Sam reżyser tłumaczył to w ten sposób, że inspirowały go filmy z bardzo specyficznego okresu czyli od roku 1973 do 1981. Wskazuje filmy Martina Scorsese, Sidneya Lumeta, parę innych tytułów - to na ekranie widać - mówił Piotr Gociek.

Podkreślił też, że mamy do czynienia z tzw. origin story, czyli opowieścią o pochodzeniu. Każda seria komiksowa musi mieć dwie takie opowieści - o superbohaterze, jego pochodzeniu i supermocach, a także o pochodzeniu i przyczynach danego postępowania głównego bohatera negatywnego. To jest "origin story" o antybohaterze Batmana.

Kolejnym filmem, który omówiono w audycji, było "Boże Ciało" Jana Komasy z Bartoszem Bielenią w roli głównej.

Więcej w nagraniu.

Magazyn "Nakręceni" prowadzili Łukasz Adamski i Piotr Gociek.

Polskie Radio 24/jmo

_____________________

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 23.06

Czytaj także

"Ból i blask" Pedro Almodóvara. Piotr Gociek: trudno dalej posunąć granice kinowego ekshibicjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 10:25
- Trudno dalej posunąć granice ekshibicjonizmu kinowego, niż w momencie jak się puszcza oko do widza i mówi "słuchajcie, to jest taka wymyślona figura, ale tak naprawdę chodzi o mnie, o moje doświadczenia, o moje dzieciństwo" - mówi Piotr Gociek o najnowszym dziele Pedro Almodóvara zatytułowanym "Ból i blask" w nowej audycji Polskiego Radia 24 "Nakręceni - magazyn premier filmowych".
rozwiń zwiń