X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie omijając faktów historycznych, pisząc posłużyłam się też intuicją". Lesiak o królowej Rychezie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 11:00
- Królowych, o których piszę, nikt nie pytał, czy kochają mężczyznę, za którego wskazano im wyjść za mąż, a to z kolei rodziło wiele dramatów - mówiła w Polskim Radiu 24 Janina Lesiak, autorka książki "Rycheza pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni".
Rycheza, rysunek Jana Matejki
Rycheza, rysunek Jana MatejkiFoto: materiały prasowe

Rycheza Lotaryńska to żona Mieszka II i matka Kazimierza Odnowiciela, pierwsza polska królowa, przypomina postać ze średniowiecznej miniatury malowana złotem, purpurą, bielą i czernią. Nielubiana przez polskich kronikarzy, dziejopisów i historyków, niedoceniana i prawie nieznana, a była kobietą mądrą, dumną, przenikliwą i wyrastającą ponad czasy, w których żyła.

"Tkałam i malowałam"

- Informacji o Rychezie jest bardzo mało, musiałam więc tkać i malować, posługując się intuicją i wyobraźnią, mam nadzieję, nie popełniając przy tym błędów historycznych. Wizerunki królowych, o których piszę, to portrety psychologiczne, szukam tam spraw bliskich wszystkim kobietom, a są to przede wszystkim kłopoty z mężczyznami - powiedziała pisarka.


1200 spis komputer kobieta free.jpg
"Pomaga dotrzeć do swoich ukrytych zdolności". Ksenia Alpern o coachingu i motywacji kobiet

Janina Lesiak po swojemu próbuje zdjąć z obrazu królowej Rychezy patynę minionego tysiąclecia i pokazać kobietę zaskakująco nowoczesną, wykształconą, samodzielną, rozumiejącą potrzebę pokojowego współistnienia w Europie, zjednoczenia narodów poprzez pokojową współpracę, kulturę i wzajemną tolerancję.

Królewskie dzieci

Los jej nie oszczędzał, przeżyła zdradę, śmierć najbliższych, upokorzenie i lęk o życie swoje i dzieci. Nie poddała się i nie pozwoliła się obrażać ani lekceważyć. Zadbała o przyszłość syna i tak go wychowała, aby potrafił scalić i odbudować upadające państwo.

- Tematem rzeką są królewskie dzieci i dramaty z tym związane, bo muszę przypomnieć, że przede wszystkim matki nie wychowywały swoich dzieci, ewentualnie nadzorowały to wychowanie. Pociechy były powierzane piastunkom wskazanym przez króla, mężczyznę, matka nie miała wiele do powiedzenia, a w bardzo dawnych czasach mogła paść nawet ofiarą okrutnych praktyk - powiedziała Janina Lesiak.


Posłuchaj
22:18 PR24_mp3 2021_10_20-23-36-42.mp3 J. Lesiak, autorka książki "Rycheza pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni" ("Między nami kobietami")

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek 

Gość: Janina Lesiak (autorka książki "Rycheza pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni")

Data emisji: 20.10.2021

Godzina: 23:36

Czytaj także

"Chantal Delsol pyta o prawdę". Socjolog o książce "Czas wyrzeczenia"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 10:00
- Autorka mocno krytykuje pojęcie konsensusu politycznego - tak mówił w Polskim Radiu 24 socjolog, dr Marcin Darmas o książce Chantal Delsol, "Czas wyrzeczenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda Władysława Skoneckiego. Fąfara: moje pierwsze teksty o tym tenisiście powstały w latach 90.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 00:00
- Tenis w Polsce Ludowej był bardzo popularny, ale tylko do ucieczki z kraju Władysława Skoneckiego - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Fąfara, autor książki "Cicho! Władek gra".
rozwiń zwiń