X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bogumiła Dziel-Wawrowska o twórczości Zygmunta Noskowskiego: nasi wielcy kompozytorzy wyszli spod jego ręki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 11:23
- Zygmunt Noskowski był bardzo ważną postacią polskiej muzyki i twórczości - mówiła w Polskim Radiu 24 Bogumiła Dziel-Wawrowska, artystka, muzyk, śpiewaczka, prezes Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego.
Zygmunt Noskowski
Zygmunt NoskowskiFoto: Piotr Mecik
shutterstock kobieta kościół 1200.jpg
Autorka książki "To my wychowamy Kościół": kobiety Kościoła są bardzo różnorodne

Gościem audycji była Bogumiła Dziel-Wawrowska, prezes Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego. W trakcie rozmowy opowiadała między innymi właśnie o patronie, jego twórczości i o tym, skąd czerpać inspiracje do aktywnego życia muzycznego i kulturalnego.

Posłuchaj
23:00 PR24_mp3 2021_06_23-23-36-05.mp3 Bogumiła Dziel-Wawrowska: wyszli spod ręki maestra Noskowskiego (Polskie Radio 24)

"Był bardzo ważną postacią"

- Z końcem XIX wieku, ze względu na zawirowania historyczne, nasze życie muzyczne było słabej jakości. Nie funkcjonowały teatry, orkiestry i w zasadzie całe swoje życie Zygmunt Noskowski poświęcił na odbudowywanie tego życia muzycznego i jego instytucji - podkreśliła. 

- Największe nazwiska kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego wyszły spod ręki maestra Noskowskiego - dodała.

"Wybitny Ludomir Różycki"

W trakcie rozmowy artystka wspomniała także jednego z wybitnych muzyków, z którymi współpracował Zygmunt Noskowski. - Ludomir Różycki to wybitny polski kompozytor. Jeden z piątki młodocianych kompozytorów Młodej Polski, pisał i balety, i opery, i koncerty fortepianowe i skrzypcowe - zaznaczyła.

Wspominała także o odnalezionych rękopisach Różyckiego, które pozwoliły na opracowanie orkiestracji na nowo. - Dzięki temu ta obecna forma koncertu jest jakby najbardziej oryginalną - podkreśliła.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek

Gość: Bogumiła Dziel-Wawrowska, artystka, muzyk, śpiewaczka, prezes Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego

Data emisji: 23.06.2021

Godzina: 23:36

jb

Czytaj także

"Zemsta za mur graniczny" na podstawie Fredry

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 19:29
W "Operze pod gwiazdami" zabrzmiało zapomniane dzieło Zygmunta Noskowskiego, na podstawie sztuki najsłynniejszego komediopisarza wśród polskich hrabiów. Usłyszeliśmy je w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod kierownictwem Łukasza Borowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosna pułapka. Jak nie dać się oszukać w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 12:15
W sieci coraz częściej pojawiają się opowieści o miłosnych oszustwach. Schemat na ogół jest ten sam: przystojny, dobrze sytuowany mężczyzna zaczyna interesować się kobietą poznaną w mediach społecznościowych. Wymieniają mnóstwo wiadomości, wytwarza się między nimi więź, a później, pod jednym z wielu pretekstów, dochodzi do wyłudzenia pokaźnej sumy pieniędzy. Jak nie dać się nabrać? Jak działa mechanizm oszustów? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna lekcja empatii dla samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 12:00
Nic tak nie psuje życia jak kontakty z innymi ludźmi. Ale też nic go tak nie ratuje jak kontakty z innymi ludźmi. By poprawić te relacje, a co za tym idzie, nasz psychiczny komfort, warto empatyzować… z samym sobą. Co właściwie znaczy empatia do samego siebie i jak praktykować ją w naszym codziennym życiu?
rozwiń zwiń