X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wysokość emerytur dla kobiet. Prezes ZUS: promujemy przedłużanie aktywności zawodowej

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 09:15
- Z analiz jasno wynika, że jeżeli kobieta osiąga 60 lat i przedłuży aktywność zawodową, to każdy rok czy dwa przynosi istotne korzyści, wzrost świadczenia. Pięć lat przedłużenia pracy powoduje, że świadczenie wzrasta o 40 - 45 procent - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Prof. Gertruda Uścińska
Prof. Gertruda UścińskaFoto: Polskie Radio 24

Łączenie przez kobiety życia zarodowego i odpowiedzialności za rodzinę odbija się na wysokości ich emerytur.

hrynkiewicz jozefa prof_1200.jpg
"To ogromny zastrzyk dla emerytów". Prof. Józefina Hrynkiewicz o polityce senioralnej w Polskim Ładzie

Prof. Gertruda Uścińska przedstawiła sytuację emerytalną kobiet. - Każdego roku, po 1 marca, kiedy wykonujemy waloryzację świadczeń emerytalnych, przyglądamy się  wysokości emerytur kobiet i mężczyzn, wyraźnie tutaj widać, że dla kobiety przeciętna emerytura wynosi 2082 zł, dla mężczyzn 3107 zł, to niemal 50 proc. różnicy, mamy więc od lat do czynienia z tzw. luką emerytalną -zaznaczyła gość audycji, podkreślając, że jest to kwestia zarówno ustawowego wieku emerytalnego dla kobiet, 60 lat wobec 65 dla mężczyzn, ale też faktycznego zakończenia aktywności zawodowej.

- Kobiety wcześniej niż mężczyźni przechodzą na emeryturę po spełnieniu ustawowych warunków. Z naszych analiz wynika również, że kariery zawodowe dla kobiet są często przerywane obowiązkami godzenia ról rodzinnych i zawodowych, dochodzą do tego przerwy związane z macierzyństwem. Kolejnym czynnikiem to kwestia segmentacji branżowej i różnych zarobków w nich występujących. Jednak te wskaźniki się poprawiają i w perspektywie 15-20 lat ta luka powinna się zmniejszać - dodała.

Jak wyjaśniała prezes ZUS, branże i zawody wykonywane głównie przez kobiety są generalnie niżej opłacane. - Widzimy jednak, że to się zmienia, kobiety awansują, przybywa ich w ścisłej kadrze zarządzającej, ale też w branżach zdominowanych kiedyś przez mężczyzn, jak rynek technologiczny - komentowała.

Pytana o sposób na podwyższenie emerytur kobiet wyjaśniała, że kluczowe jest przedłużenie aktywności zawodowej, a każdy jej dodatkowy rok powoduje istotne podwyższenie przyszłego świadczenia, co spowodowane jest także tym, że zgromadzony kapitał pomnaża się znacznie bardziej, niż we wcześniejszym okresie życia, kiedy był on niższy. Istotna jest także roczna waloryzacja składek emerytalnych.

Posłuchaj

23:11 PR24_mp3 2021_06_02-23-36-01.mp3 Prof. Gertruda Uścińska (Polskie Radio 24 / Między nami kobietami)

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadząca: Anna Popek

Gość: prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Data emisji: 02.06.2021

Godzina emisji: 23.37

PR24/st

Czytaj także

"Zasoby społeczne można aktywować". Prof. Marek Rymsza o Radzie ds. Społecznych

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 11:22
- Ludzie angażują się, gdy widzą realną potrzebę i możliwość wyjścia naprzeciw. Zadaniem jest takie zorganizowanie systemu wsparcia, by profesjonaliści działali na tym polu wspólnie z wolontariuszami. Tu nie ma alternatywy albo albo - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Rymsza, przewodniczący Rady ds. Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: ponad 1000 zł rocznie zyska emeryt na zaproponowanym w Polskim Ładzie zwolnieniu z PIT

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:00
Zaproponowana kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł oznacza, że każdy emeryt, rencista, rencista oraz rodzinny, którzy pobierają świadczenie do 2500 zł brutto, nie zapłacą ani grosza podatku. Od jego emerytury będzie potrącane jedynie 225 zł składki zdrowotnej – wyjaśniała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń