X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Już za chwilę Wielkanoc. Etnolog: to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 09:30
- To święto było już obchodzone w II wieku na pamiątkę męki i śmierci, a przede wszystkim zmartwychwstania Jezusa. Dziś Wielkanoc jest ściśle powiązana z obrzędami kościelnymi, ale w jej symbolice zachowały się także relikty pradawnych świąt - mówiła w Polskim Radiu 24 etnolog dr Małgorzata Dziura. 
Pisanki w centrum Siemiatycz
Pisanki w centrum SiemiatyczFoto: PAP/Artur Reszko

Jak przypomniała dr Małgorzata Dziura, "Wielkanoc, czyli święto Zmartwychwstania Pańskiego jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich". Pierwsze obchody upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie miały miejsce już w II wieku.

Czytaj także:
pascha 1200
Od Paschy do Wielkanocy

Wielkanoc jest świętem ruchomym. - Na soborze nicejskim w 325 roku ustalono termin tego święta na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, a więc na czas między 22 marca a 25 kwietnia. Nadal w tym terminie mamy obchodzoną Wielkanoc, nic się nie zmieniło - tłumaczyła etnolog. 

- Na przestrzeni wieków czas świętowania był różny - zaznaczyła ekspert. - Najpierw święta trwały tydzień, później trzy dni, a od 1775 roku papież Pius VI skrócił je ostatecznie do dwóch dni - wyjaśniła. 

Czytaj także:

Tradycja

Czytaj także:
Ostatnia Wieczerza vinci 1200.jpg
Różne wizje Ostatniej Wieczerzy

Święta wielkanocne są również nazywane Paschą. To określenie nawiązuje do "wielkiego wiosennego święta żydowskiego odprawianego na przełomie marca i kwietnia, które było upamiętnieniem wyjścia Izraelitów z egipskiej niewoli". - To właśnie na to święto przybył Chrystus wraz z uczniami do Jerozolimy, gdzie został pojmany, ukrzyżowany i gdzie zmartwychwstał - podkreśliła rozmówczyni. 

- Dziś Wielkanoc jest ściśle powiązana z obrzędami kościelnymi, ale w jej symbolice zachowały się także relikty pradawnych świąt - zaznaczyła dr Małgorzata Dziura i podkreśliła, że "obrzędowość wielkanocna jest bardzo złożona".

- Na tradycję pogańską połączoną z kultem dusz przodków nałożyła się tradycja antyczna związana ze świętowaniem wiosny, urodzajów, a także tradycja chrześcijańska związana z męką i zmartwychwstaniem Jezusa - tłumaczyła badaczka.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj
23:05 PR24_mp3 2021_03_31-23-36-03.mp3 Dr Małgorzata Dziura o Wielkanocy ("Między nami kobietami")

* * *

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadząca: Anna Popek

Gość: dr Małgorzata Dziura, etnolog, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Data emisji: 31.03.2021

Godzina emisji: 23.37

jbt/pr24

Czytaj także

Rozpoczął się Wielki Tydzień. Rzecznik KEP: po cierpieniu zawsze przychodzi pocieszenie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 13:05
- Wielki Tydzień jest czasem do szukania siły zarówno w samym sobie jak i w Jezusie Chrystusie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poświęćmy pokarm w naszych domach". Apel prymasa Polski na Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:19
- Bardzo zachęcam i apeluję, byśmy tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcili w naszych domach - powiedział we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak.
rozwiń zwiń