X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Autorka "Sztuki II RP" o pierwszej damie malarstwa polskiego dwudziestolecia międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 23:50
- Okazało się, że wstąpiła we mnie jakaś iskra Boża, by robić zdjęcia i miałam z tego szaloną frajdę. Ogromną radość sprawiało mi przygotowanie tej książki, a poza tym tyle rzeczy działo i dzieje się w sztuce, że radość zbierania materiału była rzeczywiście ogromna - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24  autorka "Sztuki II RP" Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny Foto: Materiał promocyjny

Sztuka II RP autorstwa dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej ukazuje dokonania artystyczne i życie kulturalne Polski w okresie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

węgorzewska F 663.jpg
Między nami kobietami. Alicja Węgorzewska o bogatej ofercie Warszawskiej Opery Kameralnej

- To jest wielka satysfakcja, przy czym te książki były stopniowo przygotowywane. Kolejne przygotowywałam w ciągu pół roku treściowo, a następne pół roku to trwało przygotowanie tej strony ilustracyjnej, która jest najtrudniejsza przy tego typu książkach - powiedziała Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska. 

Jak zaznaczyła historyk sztuki, nazwisk kobiet-artystek w okresie dwudziestolecia nie jest wiele. - Kobiety w tamtym czasie pozostawały w cieniu. Ważne nazwiska to jest np. Katarzyna Kobro związana z awangardą łódzką, Tamara Łempicka, która jest tą sztandarową postacią, która w Polsce wystartowała i zrobiła karierę światową - podkreśliła.

Jedną z kluczowych postaci sztuki XX-lecia międzywojennego była Zofia Stryjeńska. - Pierwsza dama malarstwa tamtego okresu, pani uwikłana w bardzo skomplikowane swoje życie osobiste. Szalenie emocjonalna, nonkonformistyczna skandalistka, która osiągnęła olbrzymi sukces zarówno w Polsce, jak i na arenie światowej.  Brała udział m.in. w międzynarodowej wystawie sztuki dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku - dodała Krzysztofowicz-Kozakowska. 

Co ciekawe w życiorysie Stryjeńskiej, to przebieg jej edukacji. - Była ona dosyć skromna. Związana rodzinnie z Krakowem. Jako młoda dziewczyna brała lekcje rysunków w szkole prywatnej tylko dla dziewcząt, dlatego, że na Akademię Krakowską nie można było się wówczas dostać. Ona wpadła na absolutnie nieprawdopodobny pomysł i właściwie w tym momencie zaczyna się ta skandaliczna strona jej życia osobistego, a mianowicie doszła do wniosku, że może uczyć się malarstwa w Akademii Monachijskiej, ale ona jest zamknięta dla kobiet. W związku z tym ta młodziutka Zofia przebiera się w ubrania swoich braci i z dokumentem tożsamości jednego z nich jedzie do Monachium, gdzie zostaje przyjęta na studia - opowiedziała gość audycji.             

 


Posłuchaj
22:59 _PR24_AAC 2021_01_13-23-36-28.mp3 Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska o swojej książce "Sztuka II RP" ("Między nami kobietami")

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadziła: Anna Popek

Gość: Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska, historyk sztuki

Data emisji: 13.01.2021

Godz. emisji: 23.35

kmp

Czytaj także

Tamara Łempicka. Nieoczywisty obraz artystki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 16:23
W monograficznym albumie poświęconym malarce wnuczka artystki wspomina m.in. ich pierwsze spotkanie, a także przyjęcia u Tamary Łempickiej, na których gościła Maria Józefa Belgijska, ostatnia królowa Włoch czy Octavio Paz, laureat Nagrody Nobla. Marisa de Lempicka pisze także o mniej znanym obliczy wybitnej malarki – bardzo opiekuńczej babci, szyjącej wnuczkom sukienki i eleganckie nakrycia głowy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Modzelewska: w 2020 roku udało się odzyskać 4 cenne dzieła utracone w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 21:11
Przyspieszyła akcja restytucji dóbr kultury, które - utracone w czasie II wojny światowej - wracają do Polski po dziesiątkach lat. - Pomimo tak trudnego roku udało się odzyskać dla Polski cztery bardzo ważne straty wojenne - mówiła w Polskim Radiu 24 naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agata Modzelewska.
rozwiń zwiń