Polacy, jak wskazują badania, jeżeli już w ogóle oszczędzają, to najczęściej robią to krótkoterminowo. Najczęściej oszczędzamy na bieżące potrzeby i wydatki.
"Między nami kobietami" o zdrowiu wywodzącym się z natury
- Skłonność kobiet do oszczędzania i planowanie jest większa, na to też wskazują badania, że kobiety częściej martwią o przyszłość swoich najbliższych, częściej też sięgają do różnych rozwiązań, w tym rozwiązań oszczędnościowych, w taki prostym rozumieniu odkładnia pieniędzy na rachunku bakowym, ale także na rozsądnym planowaniu wydatków - podkreśliła Małgorzata Smołkowska.
Co się zmieniło przez pandemię? - Sytuacja covidowa zmusiła nas do rewizji pewnych zachowań, a na pewno zrewidowała spojrzenie na nasze potrzeby domowe. Większość rzeczy, które do niedawna wydawały nam się niezbędne, teraz okazuje się, że możemy wstrzymać się z ich zakupem, a te środki możemy przeznaczyć na oszczędzania - stwierdziła ekonomistka.
Jak wskazała członkini zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, to kobiety maja większą potrzebę oszczędzania. - Kobiety, taka jest statystka, żyjemy dłużej, kapitał gromadzimy krócej. Zarabiamy, porównując wszystkie parametry, od mężczyzn mniej. Efektem tego jest, że tak naprawdę w wieku emerytalnym gromadzimy zdecydowanie mniejsze środki. Dlatego tak ważne jest abyśmy dziś myślały o tym, jak bardziej efektywnie wykorzystać nasze zarobki, gromadzić środki, aby starczały nam dłużej.
24:30 _PR24_AAC 2020_12_16-23-35-17.mp3 Małgorzata Smołkowska o oszczędzaniu ("Między nami kobietami")
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Między nami kobietami"
Prowadziła: Anna Popek
Gość: Małgorzata Smołkowska (ekonomistka, członek zarządu PFR Portal PPK)
Data emisji: 16.12.2020
Godz. emisji: 23.35
kmp