X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Staramy się zapewnić im pakiet na start". Katarzyna Obuchowicz-Skopiec o pomocy dla uchodźców z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 12:08
- Pomaganie wyniosłam z domu. Moi dziadkowie uratowali 39 osób w trakcie wojny - mówi w Polskim Radiu 24 o powodach swojej działalności Katarzyna Obuchowicz-Skopiec. Obecnie jej działalność ukierunkowana jest na pomoc uchodźcom politycznym z Białorusi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pavel Stasevich/Shutterstock

W trakcie rozmowy Katarzyna Obuchowicz-Skopiec opowiadała o swoich pierwszych doświadczeniach dotyczących pomocy uchodźcom. Jej zdaniem temat ten nadal dla wielu ludzi jest obcy. Pierwszy raz zobaczyła to przy okazji przyjazdu siostry adoptowanej przez nią wcześniej dziewczynki. - Do Polski przyjechała jej rodzona siostra, bo w Tybecie zmarła ich matka i ja wówczas po raz pierwszy zobaczyłam jak trudne  i niezrozumiałe są tematy uchodźcze. Jak mało wiemy, z czym to się wiąże, jak nieprzyjazne są ośrodki dla uchodźców. Jak to wszystko jest bardzo trudne i społecznie mało akceptowane, bo dla nas uchodźca to nie jest taki sam człowiek jak my, w powszechnym mniemaniu - powiedziała Katarzyna Obuchowicz-Skopiec.


mid-epa08850701 (1).jpg
Białoruś: oficjalnie zatrzymano ponad 300 osób po protestach. Nieoficjalnie - ponad 400

Pomoc dla uchodźców z Białorusi


W Polsce uchodźcy z Białorusi mogą liczyć między innymi na pomoc Katarzyny Obuchowicz-Skopiec i Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich. - Pod moją opieką jest w tej chwili około 50 osób. Są to rodziny z dziećmi jak i osoby samotne. Z różnych powodów musiały uciekać z kraju i przebywają w Polsce na wizach humanitarnych - tłumaczy pani Katarzyna. 

Polska zaprosiła uchodźców politycznych z Białorusi. Według wiedzy Katarzyny Obychowicz-Skopiec w tej chwili w naszym kraju na wizie humanitarnej przebywa około trzech tysięcy osób. - Część tych osób jest w ośrodkach dla uchodźców, a część stara radzić sobie sama. Nie we wszystkich miejscach są dobrze traktowani, boją się. My staramy się dla nich zbudować taki "pakiet na start" np. możliwość mieszkania przez trzy miesiące u kogoś, nauki języki polskiego czy pomoc w znalezieniu pracy - zdradza.

"Pomaganie wyniosłam z domu"

Gość audycji "Między nami kobietami" zapytana o to, dlaczego decyduje się na angażowanie i pomoc ludziom, odpowiada, że w jej przypadku jest to "uwarunkowane genetycznie". - Pomaganie wyniosłam z domu. Moi dziadkowie uratowali 39 osób w trakcie wojny - mówi. Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich nosi ich imiona.


Posłuchaj
21:09 PR24_MPLS 2020_12_02-23-37-01.mp3 Katarzyna Obuchowicz-Skopiec o pomocy dla uchodźców z Białorusi (Między nami kobietami/PR24)

 

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadziła: Anna Popek

Gość: Katarzyna Obuchowicz-Skopiec, Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich 

Data emisji: 02.12.2020

Godz. emisji: 23.35

dz

Czytaj także

Wiasna: ponad 130 zatrzymanych podczas akcji protestu na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 15:35
Podczas niedzielnych akcji protestu na Białorusi zatrzymano ponad 130 osób - wynika ze stale aktualizowanych danych centrum praw człowieka Wiasna. Wśród zatrzymanych jest członek opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Dzmitry Kruk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki zatrzymanych na Białorusi. "OMON jeździł busami po mieście, rozpędzał, ludzie zbierali się na nowo"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 23:00
Z użyciem gazów łzawiących i granatów hukowych białoruskie służby bezpieczeństwa rozpędzały kolejne demonstracje miejscowej opozycji. Zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" poinformowało o zatrzymaniu ponad 420 demonstrantów, w tym przynajmniej kilku dziennikarzy i kilka osób niepełnoletnich. Lista ta jest stale aktualizowana przez obrońców praw człowieka. Protestujący domagają się odejścia Aleksandra Łukaszenki po sfałszowanych wyborach 9 sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uczę się, jak działa system od wewnątrz". Białoruska opozycjonistka udzieliła wywiadu z więzienia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:51
W niemieckim tygodniku "Spiegel" ukazał się wywiad z białoruską opozycjonistką, Maryją Kalesnikawą. Osadzona w areszcie Maryja podyktowała odpowiedzi na pytania gazety swojej prawniczce. - Ani przez chwilę nie żałowałam tego, co zrobiłam - mówi Kalesnikawa.
rozwiń zwiń