X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dzieje wybitnego malarza opowiedziane tanecznym krokiem, czyli "Kossakowie. Tango"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 23:59
Joanna Jurgała-Jureczka opowiedziała w audycji "Między nami kobietami" o swojej najnowszej książce opisującej dzieje rodziny wybitnych polskich malarzy. Obok Wojciecha Kossaka pojawiają się jemu współczesne ikony polskiej kultury. - To nie tylko o zwykły flirt chodzi - zaznaczyła autorka.
Audio
  • Joanna Jurgała-Jureczka o swojej książce “Kossakowie. Tango” ("Między nami kobietami"/Polskie Radio 24)
Joanna Jurgała-Jureczka Kossakowie. Tango, wyd. Zysk i s-ka
Joanna Jurgała-Jureczka "Kossakowie. Tango", wyd. Zysk i s-kaFoto: mat. prom.

Najnowsza książka o rodzinie Kossaków rozpoczyna się w 1908 roku, gdy Wojciech Kossak w krakowskiej pracowni zaczął malować portret Zofii z Lewentalów, żony Ferdynanda Hoesicka - literata i wydawcy.

Historia jednego z najgłośniejszych i najdłuższych flirtów artysty jest punktem wyjścia opowieści barwnej i pełnej namiętności, snutej na tle niespokojnego czasu przełomu wieków i XX-lecia międzywojennego, kiedy świat się kończył i jedni popełniali samobójstwa, inni szukali nowych doznań.

PAP Marella Agnielli 1200.jpg
"Legendarne ikony stylu" Katarzyny Straszewicz

Czytaj także: "Między nami kobietami". Siostry z Powstania Warszawskiego


Na scenie pojawia się barwna galeria postaci - zamiłowani w narodowej historii Kossakowie, rodzina Lewentalów - zasymilowanych Żydów i spolonizowani Niemcy - Hoesickowie. W tle zaś między innymi Sienkiewicz, Zapolska, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Dagny Przybyszewska, Reymont, Wyspiański, Axentowicz.

To kolejna propozycja autorki po książce "Kossakowie. Biały mazur" opartej na studiach badawczych, w której pojawiają się ikony polskiej kultury.

- Stało się to, co bardzo często działo się w życiu Wojciecha Kossaka. Gdy portretował kobietę, rozkochiwał ją w sobie. Tak było z Zofią. Stanowili parę przez wiele lat. Bardzo trudno ostatecznie powiedzieć, jakiego rodzaju była to relacja  - mówiła w audycji autorka Joanna Jurgała-Jureczka. - To nie tylko o zwykły flirt chodzi - dodała.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
23:03 _PR24_AAC 2020_10_21-23-36-02.mp3 Joanna Jurgała-Jureczka o swojej książce "Kossakowie. Tango" ("Między nami kobietami"/Polskie Radio 24)

 

* * *

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadząca: Anna Popek

Gość: Joanna Jurgała-Jureczka (pisarka)

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 23.35

Polskie Radio 24/zysk.com.pl/st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Między nami kobietami" o kulisach największej produkcji filmowej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 23:59
Irena Groblewska-Andrzejewska była pierwszą kobietą w powojennej Polsce na stanowisku rzecznika prasowego instytucji kultury i filmu "Ogniem i mieczem" w reż. Jerzego Hoffmana. W audycji opowiedziała o kulisach planu filmowego i potrzebie kultury w społeczeństwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Między nami kobietami" o rodzinie wielodzietnej

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 23:59
Gościem audycji była przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Dorota Bojemska, prywatnie mama ośmiorga dzieci.
rozwiń zwiń