X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Z tego domu wyrzucili nas Sowieci". Historia Willi Jasny Dom we Włochach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 23:59
Willa Jasny Dom to modernistyczny budynek w warszawskich Włochach, położony tuż obok linii kolejowej do centrum stolicy. Kiedy po wojennej zawierusze trafił do rodziny przedwojennych właścicieli, okazało się, że w jego piwnicach było sowieckie więzienie. Historię budynku naświetliła w Polskim Radiu 24 Marlena Piekarska-Olszówka, prezes stowarzyszenia Willa Jasny Dom. 
Audio
  • Niezwykła historia Willi Jasny Dom ("Między nami kobietami"/ PR24)
Willa Jasny Dom
Willa Jasny DomFoto: PAP/Marcin Obara

Willa Jasny Dom to modernistyczny budynek w warszawskich Włochach, położony tuż obok linii kolejowej do centrum stolicy. Wybudowana pod koniec lat 30. XX wieku, zmieniła właściciela w sierpniu 1938 roku. Jak mówiła gość Polskiego Radia, nowym właścicielem został jej pradziadek. - Kupił ten dom, bo było go na to stać i często bywał w Warszawie - opowiadała.

1200_Szarek_IPN.jpg
"Bezkarność działa demoralizująco". Prezes IPN o przedawnieniu zbrodni komunistycznych

Rodzina pani Marleny Piekarskiej-Olszówki spędziła w tym domu II wojnę światową, a w 1945 roku - dostali nakaz opuszczenia budynku w ciągu 24 godzin. Krótko po wojnie rozpoczęła się walka rodziny gościa Polskiego Radia o odzyskanie budynku. Trwała do 1958 roku, a potem od 1990 przez dwa lata. W 1992 roku, budynek wrócił do rąk rodziny  Marleny Piekarskiej-Olszówki jednak jako zasiedlony lokatorami. Pierwsze mieszkanie odzyskano dopiero w 1999 roku. 

"Bóg, Honor, Ojczyzna"

Przełomowym momentem był rok 2000 - przy okazji wydobywania węgla z piwnicy, rodzina rozmówczyni Anny Popek natrafiła na napisy "Bóg, Honor, Ojczyzna", nazwiska i kalendarze więzienne wyryte na ścianach piwnicy. - Moja mama przypomniała sobie słowa babci: "z tego domu wyrzucili nas Sowieci" - wspomina Marlena Piekarska-Olszówka. 

Zorganizowano wizję lokalną w towarzystwie historyków i prokuratorów IPN. Okazało się, że znaleziono "brakujące ogniwo". Historycy IPN wiedzieli bowiem, że gdzieś pod Warszawą znajdowało się miejsce kaźni wielu Polaków, ale nie było możliwości, by je odnaleźć. Aż do przypadkowego odkrycia napisów na murach piwnicy w Willi Jasny Dom. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Sprężyć się i zacząć działać". Andrzej Rozpłochowski o pracy nad nowelą ustawy o IPN

Marlena Piekarska-Olszówka powołała do życia fundację, której celem jest kultywowanie pamięci o Willi Jasny Dom jako areszcie i miejscu kaźni żołnierzy Armii Krajowej. 

***

Audycja: "Między nami, kobietami"

ProwadzącyAnna Popek

Gość: Marlena Piekarska-Olszówka (prezes stowarzyszenia Willa Jasny Dom)

Data emisji: 03.06.2020

Godzina emisji: 23.35


mbl

Czytaj także

Niemiecki raport dot. zbrodni katyńskiej. IPN po raz pierwszy opublikował pełną dokumentację

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 17:33
Pełny raport NSDAP z 1943 roku - zawierający szczegółową dokumentację powstałą po ekshumacjach ofiar NKWD w Lesie Katyńskim - ukazał się po raz pierwszy w Polsce. IPN ocenia, że materiał ten słusznie traktuje się z nieufnością, jednak dotyczy on szerokich badań na miejscu zbrodni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Towarzystwo Niepokornych". Kulisy aresztowania rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 09:01
 - Mój ojciec był świadkiem aresztowania rotmistrza Pileckiego w mieszkaniu moich dziadków. W jego pamiętniku jest jedyny znany zapis naocznego świadka, który widział, co się dokładnie działo podczas aresztowania i w kolejnych dniach - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Sieradzki, wnuk Makarego Sieradzkiego ps. Romek, współpracownika Witolda Pileckiego.
rozwiń zwiń