X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Między nami kobietami": Historia śląskiego Kopciuszka

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 23:59
Joanna Grycik von Schomberg-Godula, żonie hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha była niezwykłą postacią przełomu XIX i XX wieku. O jej niezwykłych losach opowiedziała autorka książek i jej biografka Irena Twardoch, historyk z Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.
Audio
  • Irena Twardoch o Kopciuszku ze Śląska ("Między nami kobietami"/ Polskie Radio)
Ruiny pałacu w Kopicach, gdzie 20 czerwca 2020 miały spocząć prochy Joanny von Schaffgotsch i jej męża w odrestaurowanym mauzoleum
Ruiny pałacu w Kopicach, gdzie 20 czerwca 2020 miały spocząć prochy Joanny von Schaffgotsch i jej męża w odrestaurowanym mauzoleumFoto: shutterstock.com/Jaroslaw Witkowski

Joasia Grycik rodziła się 29 kwietnia, dokładnie 172 lata temu, w biednej rodzinie na Śląsku. Jako kilkuletnia dziewczynka trafiła do domu Karola Goduli, człowieka, który stworzył podwaliny przemysłu przemysłowo-górniczego na Górnym Śląsku. Ekscentryczny miliarder, nazywany królem cynku i węgla, był posądzany o konszachty z diabłem.

Osoba 6-letniej dziewczynki zjednała sobie człowieka stroniącego od ludzi, którego wręcz się bano, do tego stopnia, że zapisał jej znaczną część swojego majątku. Otwarcie testamentu było sensacją w skali Europy.

- Gdy jako pełnoletnia przejęła stery zarządzania tym majątkiem, to pomnożyła go ośmiokrotnie - powiedziała Irena Twardoch.

Pani z ludu

Już jako wykształcona i majętna dziewczyna Joanna otrzymała tytuł hrabiowski von Schomberg-Godul, nawiązujący do jej majątku w Szombierkach oraz herb rodowy nawiązujący do przemysłu górniczego, podobny do herbu Bytomia. Następnie wybrała sobie spośród wielu kandydatów na męża, hrabiego ze zubożałego rodu Schaffgotsch.

Zamężna kobieta postanowiła zadbać najuboższych i prowadziła działalność charytatywną.

W audycji wspomniano o tym skąd wzięły się nazwy wielu dzielnic śląskich miast, ale również o obiektach sakralnych i budynkach użytku publicznego, szkołach i szpitalu powstałych dzięki działalności dobroczynnej Schaffgotschów.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

* * *

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzi: Anna Popek

Gość: Irena Twardoch (historyk)

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 23.37

PR24/st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Między nami kobietami". Niezwykła historia Elżbiety Rakuszanki, "matki królów"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 23:59
- O Elżbiecie Rakuszance wiemy bardzo niewiele. W momencie, kiedy zaczęłam interesować się Tudorami, doszłam do wniosku, że więcej wiem o Tudorach niż o polskich dynastiach - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Dorota Pająk-Puda, autorka książki "Matka Jagiellonów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Między nami kobietami": Antoine de Paris - Polak na salonach świata

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 23:59
Antoni Cierplikowski, znany jako Antoine de Paris był Polakiem, który został najsłynniejszym fryzjerem na świecie. O niezwykłej postaci ekscentryka, milionera, artysty i geniusza opowiadała w audycji Marta Orzeszyna.
rozwiń zwiń