X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Między nami kobietami". Niezwykła historia Elżbiety Rakuszanki, "matki królów"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 23:59
- O Elżbiecie Rakuszance wiemy bardzo niewiele. W momencie, kiedy zaczęłam interesować się Tudorami, doszłam do wniosku, że więcej wiem o Tudorach niż o polskich dynastiach - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Dorota Pająk-Puda, autorka książki "Matka Jagiellonów".
Audio
  • Dorota Pająk-Puda: inspiracją do napisania książki o Elżbiecie Rakuszance była Philippa Gregory i jej dzieła (Między nami kobietami/PR24)
Okładka książki Matka Jagiellonów
Okładka książki "Matka Jagiellonów"Foto: swiatksiazki.pl/mat. prom.
Elżbieta Cherezińska 1200.jpg
E. Cherezińska: to Władysław Łokietek został zapamiętany jako zjednoczyciel

Jaka była królowa Elżbieta, przez poddanych zwana Rakuszanką? Żona, matka trzynaściorga dzieci, w tym czterech królów, kardynała i świętego. Jaką cenę zapłaciła za budowę Jagiellońskiego Domu? Jakiegoż była ducha, że w czasach Długosza, Kallimacha, Kopernika i Kolumba, z synem Władysława Jagiełły stworzyła nie tylko imperium od morza do morza, ale i najbardziej udane małżeństwo w dziejach polskiej monarchii? - czytamy w opisie książki.

O Elżbiecie Rakuszance wiemy bardzo niewiele. W momencie, kiedy zaczęłam interesować się Tudorami, doszłam do wniosku, że więcej wiem o Tudorach niż o polskich dynastiach - mówiła autorka książki, Dorota Pająk-Puda.

Inspiracja do napisania książki

Król Polski Anna Jagiellonka
Anna Jagiellonka - ostatni król z dynastii Jagiellonów

- Bardzo chciałam przeczytać coś o polskich królowych, bardziej o uczuciach niż stricte o historii. Oczywiście historia zawsze jest wpleciona w losy królowych, ale moją inspiracją do napisania książki o Elżbiecie Rakuszance była Philippa Gregory i jej dzieła - podkreśliła pisarka.

Dorota Pająk-Puda zaznaczyła, że "na szczęście informacje na temat królowej były możliwe do uzyskania". - W latach 70. otwarto grobowiec Kazimierza i Elżbiety i okazało się, że ich kościec się zachował. Bardzo dokładnie wiemy, jak Rakuszanka wyglądała. Wydłużona głowa, oczodoły, zęby mocno wystające w przód, przygarbiona sylwetka... trudno tu mówić o urodzie lub jej braku, bo to jest pojęcie względne. Może nie wyglądała atrakcyjnie, ale delikatnie mówiąc dość nietypowo - stwierdziła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Między nami kobietami"
Prowadząca: Anna Popek
Gość: Dorota Pająk-Puda
Data emisji: 29.01.2019
Godzina emisji: 23.35

PR24/znak.com/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Między nami kobietami". Muzyczna podróż przez art déco i lata 20.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 23:59
- Jak się wyraża art déco w muzyce? Moim zdaniem to są początku jazzu, swingu. Polska była wspaniałym przedstawicielem tego gatunku również w muzyce w latach 20. - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Iza Kowalewska, artystka, która napisała teksty do płyty "Iza & Latynoscy Brothers".
rozwiń zwiń