X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Między nami kobietami". O znaczeniu sztuki w rozwoju człowieka

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 07:00
- Najnowsze badania pokazują, że reakcja, która zachodzi w mózgu na widok arcydzieł, jest inna od wszystkich innych reakcji na to, co widzimy w naturze, jest wyjątkowa i zupełnie niezależna od pochodzenia i wykształcenia - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Małgorzata Wrześniak. Historyk sztuki opowiadała o znaczeniu edukacji artystycznej i kulturalnej.
Audio
  • 18.09.19 "Między nami kobietami". O znaczeniu ładu i harmonii w sztuce
Fragment fresku Stworzenie Adama Michała Anioła
Fragment fresku "Stworzenie Adama" Michała AniołaFoto: shutterstock/Creative Lab

W naszych czasach coraz częściej podaje się w wątpliwość zasadność edukacji artystycznej i studiowanie historii sztuki. Tymczasem, jak podkreśliła prof. Małgorzata Wrześniak, poznawanie kultury i sztuki oraz ich historii jest niezwykle ważne w rozwoju osobistym każdego człowieka.

O tym, jakie znaczenie w dzisiejszych czasach ma sztuka, w audycji "Między nami kobietami" mówiła historyk sztuki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, profesor Małgorzata Wrześniak.

Sztuka oddziałuje na nasz mózg

Goszcząca w Polskim Radiu 24 prof. Małgorzata Wrześniak wyjaśniała, jak wielkie znaczenie ma edukacja kulturalna i obcowanie ze sztuką wysoką. Podkreśliła, że jeszcze w czasach średniowiecznych młodzi szlachcice po ukończeniu edukacji wyjeżdżali na przykład do Italii, by tam obcować z dziełami najwybitniejszych twórców w historii starego kontynentu. Już samo obcowanie ze sztuką, oglądanie jej, może pomóc wykształcić gust estetyczny.

- Najnowsze badania pokazują, że reakcja, która zachodzi w mózgu na widok arcydzieł, jest inna od naszych reakcji na to, co widzimy w naturze, jest wyjątkowa i zupełnie niezależna od pochodzenia i wykształcenia - podkreśliła prof. Małgorzata Wrześniak.

I, jak wyjaśniła, oznacza to, że bez względu na to, czy jesteśmy Europejczykiem z wyższym wykształceniem, czy rdzennym mieszkańcem Australii bez dłuższej edukacji "na Michała Anioła aktywują nam się te same obszary w mózgu".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/jmo

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadząca: Anna Popek

Gość: prof. Małgorzata Wrześniak (historyk sztuki, UKSW)

Data emisji: 18.09.2019

Godzina emisji: 23.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Hasior. Prekursor polskiego pop-artu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 09:30
Jak sam twierdził, "nigdy nie chorował na nowoczesność". Jeden z najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich twórców współczesnych. Władysław Hasior, prowokujący indywidualista, przyrównywany do Rauschenberga i Warhola, uznawany za prekursora polskiego pop-artu.
rozwiń zwiń