X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Z inspiracji Philipem K. Dickiem, czyli "Ziemia nieświęta" Laviego Tidhara

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 13:30
- Książka przynależy co cudownego gatunku "wspaniałych porażek". Bardzo szanuję za próbę i wykonanie. Zamysł i wyobraźnia sprawiły, że czytałem z wielką radością i zaciekawieniem - mówił w Polskim Radiu Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował powieść Laviego Tidhara "Ziemia nieświęta".
Audio
  • Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o powieści "Ziemia nieświęta" (Posłowie)
Okładka książki Ziemia nieświęta
Okładka książki "Ziemia nieświęta"Foto: mat. promocyjne

Gdy autor pulpowych powieści wraca do ojczystej Afryki Wschodniej, przekonuje się, że wiele się zmieniło. Palestyna – żydowskie państwo założone w początkach dwudziestego wieku – buduje potężny mur, mający odgrodzić ją od afrykańskich uchodźców. W stolicy, Araracie, panują gwałtowne napięcia społeczne. "Ziemia nieświęta" to thriller science fiction, opowiadający alternatywną historię świata, w którym udało się uniknąć Holokaustu.

Zrzut ekranu 2021-02-18 o 11.jpg
"Obcy w obcym kraju". Jedna z najważniejszych powieści science fiction dekad

Zdaniem Piotr Goćka książka Laviego Tidhara jest bardzo dobrze napisana. - Jeden z krytyków napisał, że Tidhar jest mistrzem opisywania świata dwa kroki w lewo od naszej rzeczywistości. Są to opowieści alternatywne z podgatunku, który bardzo lubię. Jednak zbyt wiele tych książek zajmuje się tym, jakie byłyby dzieje świata, gdyby ta, a nie inna wojna została inaczej rozstrzygnięta. Zapomina się o tym, jak wielki wpływ na historię świata ma kultura, religia, medycyna i nauka. Lavi Tidhar idzie właśnie w tę stronę. Wychodzi od pomysłu, co byłoby, gdyby Izrael powstał nie w Palestynie, ale w afrykańskiej dziczy? Piękne w tej książce jest też to, że podobnie jak w "Człowieku z wysokiego zamku" Philipa K. Dicka, głównym bohaterom towarzyszy metafizyczny dreszcz. Oni przeczuwają, że rzeczywistość, w której żyją, nie musi być jedyną i prawdziwą. Do tego główny bohater jest pisarzem, nakładają więc na to fikcyjne światy, które ma w głowie, napisał lub mógłby opisać - powiedział publicysta i krytyk.

Również Łukasz Orbitowski zwrócił uwagę na analogie do powieści Dicka. - Tidhar inspirował się świadomie. "Ziemia nieświęta", analogicznie jak u Dicka jest również tytułem opowiadania występującego w tekście. Książka przynależy co cudownego gatunku wspaniałych porażek. Bardzo szanuję za próbę i wykonanie. Zamysł i wyobraźnia sprawiły, że czytałem z wielką radością i zaciekawieniem. Natomiast w drugiej części ta książka się rozsypuje - stwierdził pisarz.

Więcej w nagraniu. Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek zrecenzowali również książkę Lawrence'a Wrighta "Szatan w naszym domu", opowiadającą o sprawie Paula Ingrama, którego córki oskarżyły o napaść seksualną.

***

Audycja"Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 13.10l.2021

Godzina emisji: 22.06

Czytaj także

"Ta powieść raczej zmierza do lamusa". Gociek o "Fundacji" Isaaca Asimova

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 09:20
- Z całym szacunkiem dla autora i jego wielkiego wpływu na cały gatunek przez ostatnie 80 lat, ta powieść raczej zmierza do lamusa - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował "Fundację" Isaaca Asimova. 
rozwiń zwiń