X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jestem szczęśliwy, że ta pozycja ukazała się po polsku". Gociek o książce "Godziny włoskie"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 12:15
- Mamy do czynienia z uroczym przerostem formy nad treścią - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek o książce Henry'ego Jamesa. Gościem audycji był Łukasz Orbitowski.   
Piotr Gociek
Piotr GociekFoto: PR24

Jak można przeczytać na stronie wydawnictwa Próby: "Godziny włoskie" to godziny błogosławione, spędzone na odkrywaniu Włoch, ich klimatu, krajobrazów, scen rodzajowych. Tytuł książki kojarzy się również z "godzinkami" i rzeczywiście Henry James odmawia coś w rodzaju modlitwy do tego kraju. Na tom składają się szkice pisane w ciągu 40 lat.   

waleczne z gór okładka 663.jpg
Agata Puścikowska o swojej książce: zależało mi, by te historie dotarły do młodych kobiet

- Henry James to przedstawiciel gatunku, który bardzo lubię - książek z podróży, które nie są zwykłymi dziennikami, tylko takimi travelogami, monologami podróżnego, trochę esejami, historyjkami o niczym, a jednocześnie są to opowieści bardzo nieśpieszne i zarazem takie wielkie listy miłosne do miejsc, do których się podróżuje. To jest efekt prawie 40 lat miłości do Włoch Henry'ego Jamesa, człowieka, który urodził się w USA, a młodość spędził w pięciu krajach naraz - przypomniał Piotr Gociek.

- Akcja wielu jego książek toczy się we Włoszech: albo w całości, albo częściowo. Kilka lat przed śmiercią, w 1909 roku, zapiski z 38 lat ułożył w książkę "Godziny włoskie". Jestem szczęśliwy, że ta pozycja ukazała się w języku polskim. Przez krytykę zachodnią jest uznawana za najcieplejszą i najlepszą z rozlicznych podróżniczych opowieści Jamesa - podkreślił prowadzący audycję. 

Posłuchaj
22:43 PR24_mp3 2021_09_15-22-06-21.mp3 Piotr Gociek o książce "Godziny włoskie" ("Posłowie") 

Z kolei Łukasz Orbitowski wskazał na warsztat pisarski autora.  

- Rozczarowałem się tą książką wskutek nadmiaru dobra. Jest to książka prawdziwego pisarza, który w sposób absolutnie zachwycający, mistrzowski operuje słowem. Jego specjalnością jest łączenie opisu z namysłem - zauważył.       

- Przyrównałbym ją do długiego dnia spędzonego w słońcu Toskanii, kiedy to cieszy cię poranne ciepło, kiedy w południe rozkoszujesz się słońcem, ale w toku dnia, koło godz. 16, masz już dosyć, a ok. 18 myślisz tylko o tym, aby skryć się w jakiejś gospodzie - podsumował Łukasz Orbitowski.                      

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Posłowie"

Prowadził: Piotr Gociek

GośćŁukasz Orbitowski

Data emisji: 15.09.2021

Godz. emisji: 22.06

kmp

Czytaj także

J.K. Rowling "Ikabog". Piotr Gociek: mamy tu wiele cudownych scen

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 22:30
- Jest to przepiękna w mojej opinii bajka o tym, jak władza manipuluje całym społeczeństwem, gdyż mamy nieudolnego, aż dobrotliwego króla Alfreda, na którego wszyscy mówią Fred. To taki poczciwy głupek - powiedział o najnowszej książce J.K. Rowling na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Orbitowski.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stephen Fry "Mythos". Łukasz Orbitowski: brakuje potwornej i mrocznej strony mitów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 22:35
- "Mythos" jest pierwszym tomem z cyklu. Z dużą radością patrzyłem w trakcie czytania, jak ten facet się uczy. Kolejne historie robią się bardziej złożone i lepsze literacko - stwierdził Łukasz Orbitowski w audycji "Posłowie".
rozwiń zwiń