X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pytania o naturę człowieka. Książka "Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 10:32
- Tak naprawdę książka traktuje o tym, gdzie postawić granice. Jakie powinny być relacje między człowiekiem a zwierzęciem. Gdzie jest granica między ratowaniem a katowaniem, między dozwoloną ciekawością a uleganiem najniższym instynktom tłumu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, kóry razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzowali książkę "Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie"
Audio
  • Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o książce "Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie" (Posłowie)
Hanna i Antoni Gucwińscy
Hanna i Antoni Gucwińscy Foto: PAP/CAF-Adam Hawałej

W ich mieszkaniu drzwi gościom otwierał goryl, a w wannie kąpał się pyton. Za pośrednictwem ich programu telewizyjnego egzotyczne zwierzęta gościły również w domach milionów Polaków. Nie dzielili swojego życia na dom i ogród zoologiczny we Wrocławiu – to ogród był ich domem. Dzięki książce Marka Górlikowskiego "Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie" możemy dziś poznać jego liczne tajemnice.

czarny kot free 663.jpg
Koty przejmują władzę nad światem, czyli zwierzęta bohaterami książek

Zdaniem Piotra Goćka książka jest przedziwna, ponieważ nie jest o tym, o czym sugeruje tytuł. - Mamy imponującą część wstępną w której poznajemy biografię Antoniego i Hanny Gucwińskich. To jest zresztą niesamowitą i arcypolską opowieścią. Mamy mnóstwo informacji na temat historii państwa Gucwińskich i ogrodu zoologicznego we Wrocławiu, ale tak naprawdę książka traktuje o tym, gdzie postawić granice. Jakie powinny być relacje między człowiekiem a zwierzęciem. Gdzie jest granica między ratowaniem a katowaniem, między dozwoloną ciekawością a uleganiem najniższym instynktom tłumu - powiedział krytyk i publicysta.

Natomiast Łukasz Orbitowski zwrócił uwagę, że w czasie półwiecza władzy Gucwińskich nad wrocławskim zoo zaczęła się dokonywać transformacja tego typu placówek. - Przeszły z funkcji służby ciekawości ludzkiej na rzecz dobrostanu zwierząt. Kiedyś istniały po to, by ludzie mogli oglądać zwierzęta. Obecnie zmierzamy do tego, żeby te zwierzęta ocalić, zapewnić im jak najlepsze warunki kosztem mniejszej atrakcyjności dla publiczności - tłumaczył pisarz. 


Posłuchaj
23:09 PR24 2021_09_01-22-05-38.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o książce "Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie" (Posłowie)

Dzięki tej książce poznamy błyskawiczne kariery państwa Gucwińskich i narastające wokół nich kontrowersje – aż do głośnego odejścia z zoo. Marek Górlikowski oddaje głos bohaterom i świadkom minionych wydarzeń.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Posłowie

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 1.09.2021

Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

"Książka o pewnych mechanizmach społecznych". Marek Ławrynowicz o "Malinówku"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 10:31
Są postaci trochę - powiedziałbym - symboliczne. Burmistrz reprezentuje władzę. (...) Proboszcz - wiadomo, w małej miejscowości jest postacią bardzo ważną. Chciałem napisać książkę o pewnych mechanizmach społecznych, właśnie pokazanych poprzez taki mikro-świat - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ławrynowicz o swojej książce "Malinówek".
rozwiń zwiń