X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rewolta" Nadava Eyala, czyli rzecz o globalizmie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 11:10
- Kolejny raz obcowałem z wywodem na temat rzeczy ogólnie słusznych, wskazujących na liczne problemy współczesności, a jednocześnie nie czuję się ani trochę mądrzejszy w kwestii tego, co robić, żeby te problemy zwalczyć i kłopotów uniknąć - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzowali min. "Rewoltę" Nadava Eyala.
Audio
Okładka książki Rewolta
Okładka książki "Rewolta"Foto: mat. promocyjne

"Rewolta" jest zapisem rozmyślań izraelskiego pisarza Nadava Eyala na temat współczesnej polityki - autor rozprawia się z mitem podziału na prawicę i lewicę oraz przygląda się narodzinom poszczególnych ruchów społecznych. Porusza również temat kryzysu klimatycznego i tego, w jaki sposób jest często wykorzystywany przez działaczy społecznych czy polityków.

pap_19460101_1V2-2.jpg
"Rety, jakie to jest dobre". Orbitowski o twórczości Orwella

Piotr Gociek podkreślił, że książkę dobrze się czyta. - Mam jednak wrażenie, że kolejny raz obcowałem z wywodem na temat rzeczy ogólnie słusznych, wskazujących na liczne problemy współczesności, a jednocześnie nie czuję się ani trochę mądrzejszy w kwestii tego, co robić, żeby te problemy zwalczyć i kłopotów uniknąć - powiedział. Zwrócił też uwagę na wielowątkowość książki. - To rzecz o globalizmie. Eyal przygląda się różnym stronom protestu i to jest najciekawsze w jego opowieści. Odpowiedzi na pytanie, co dalej, jednak nie znajdziemy - tłumaczył Gociek. 

Natomiast zdaniem Łukasza Orbitowskiego odpowiedzi biegną w kierunku banalnego apelu o solidarność i nową ekonomię. - Mam przekonanie, że w pewnych partiach książka bardzo mocno się zdezaktualizowała, bo zaczyna się od emocjonalnie nacechowanego pytania "dlaczego Trump". Trumpa już nie ma, ale problemy pozostały - zauważył.

Nadav Eyal jest izraelskim dziennikarzem i autorem książek non-fiction. Pisze felietony dla "Yediot Aharanot" - jednego z najważniejszych izraelskich dzienników.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 18.08.2021

Godzina: 22.05 

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA czytelnictwo KULTURA

Czytaj także

"Bardzo mieszane wrażenia na granicy niechęci". Orbitowski o książce Dołęgi-Mostowicza

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:20
- Moje wrażenia są bardzo mieszane i na granicy niechęci, przy całej sympatii do postaci autora - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzowali książkę "Pechowy literat i inne opowiadania, nowele, humoreski" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, wydawnictwo Iskry.
rozwiń zwiń