X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wielu dorosłych ludzi może się w tym komiksie przejrzeć". Orbitowski o "Black Hole"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 01:42
- "Black Hole" to komiks, który zadaje najważniejsze pytania i porusza najgłębsze struny w duszy - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski. Piotr Gociek podkreślił, że jest to jedna z tych historii, których nie potrafi sobie wyobrazić opowiedzianych w innej formie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Johnstocker Production/Shutterstock

Prowadzący przybliżyli tym razem słuchaczom dwa tytuły: powieść graficzną "Black Hole" Charlesa Burnsa i "Małe rączki" Andresa Barby. 

Pierwszy to dziejąca się w latach 70. historia grupy nastolatków z Seattle. Szaleje wśród nich dziwna zaraza, która objawia się niezwykłymi, często przerażającymi mutacjami i deformacjami. Plaga dotyka jednak tylko tych, którzy rozpoczęli życie seksualne.

Piotr Gociek ocenił, że "Black Hole", będąc wybitną powieścią graficzną, jednocześnie jest też jednym z najwybitniejszych przykładów podgatunku powieści o dorastaniu. 

Mam głębokie przekonanie, że jeżeli ktoś miałby potrzebę zacząć przygodę z komiksem jako czymś poważnym, z czymś, co zadaje najważniejsze pytania i porusza najgłębsze struny w duszy, to właśnie "Black Hole" jest tą książką, po którą taka osoba powinna sięgnąć - dodał Łukasz Orbitowski.  

Jak podkreślił, "wielu dorosłych ludzi może się w tym komiksie przejrzeć". - To jest prosta historia o inicjacjach seksualnych i napięciach, które towarzyszą młodym ludziom, którzy odkrywają własną seksualność i o jakiejś potworności, która za seksualnością idzie - wskazał.

- Popkultura bardzo często używa chwytów fantastycznych, żeby o takich sprawach opowiadać - przypomniał z kolei Piotr Gociek. - Oczywiście od razu wiemy, że tu nie chodzi o żadne choroby, żadne epidemie, tylko ta choroba jest metaforą, symbolem przemiany, dorastania, inicjacji seksualnej - dodał.

Piotr Gociek zwrócił uwagę, że "Black Hole", podobnie jak "Małe rączki", to też "niesamowite studium obcości i inności". 


Posłuchaj
24:10 [PR24]PR24 (mp3) 28 lipiec 2021 22_05_33.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o książkach "Black Hole" i "Małe rączki" ("Posłowie")

 

"Małe rączki" z kolei opowiadają historię dziewczynki, która po nagłej śmierci rodziców trafia do domu dziecka. Andres Barba z jednej strony zgłębia doświadczenie dziecięcej traumy, z drugiej opisuje, jak puste i ułomne - w zderzeniu z osobą, która wie, czym jest utrata i ma wspomnienia z innego świata - zaczynają czuć się dzieci, dla których do tej pory sierociniec był wszystkim.

- Uważam, że to jest pozycja, jeżeli chodzi o prozę, wybitna, absolutnie wybitna - powiedział Gociek. 

Jednocześnie przyznał, że po jej lekturze miał dokładnie takie samo wrażenie, jak po obejrzeniu niektórych filmów Davida Cronenberga lub Larsa von Triera.

- Doceniając, jak to jest zrobione, jak to jest bolesny kawał sztuki, nigdy już nie chcę wziąć tego do ręki i stanąć nawet w pobliżu tej historii. Tak była ona miażdżąca dla mojej psychiki - przyznał. - To jest historia, przy której "Władca much" Williama Goldinga wydaje się wesołą opowieścią o Prosiaczku i Kubusiu Puchatku - ocenił. 

- To nie jest książka, która przemawia do czytelnika wprost. To nie jest - jak u Goldinga - relacja z kolejnych zdarzeń, lecz gęsta fantasmagoria ze zmianą perspektyw, z podmiotem zbiorowym - powiedział Łukasz Orbitowski. 

- Ta książka bardzo mocno próbuje uzasadnić tę straszną tezę, że w pewnym wieku granica pomiędzy aktem miłości a aktem okrucieństwa, pomiędzy miłością a nienawiścią jest bardzo płynna i jej przekroczenie właściwie może dokonać się przypadkiem - dodał.

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 28.07.2021

Godzina: 22.05 

fc