X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rety, jakie to jest dobre". Orbitowski o twórczości Orwella

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 11:30
"Folwark zwierzęcy" się broni. To dobra historia o władzy, mechanizmach zaprzeczania, o tym, w jaki sposób jesteśmy manipulowani, jak tej manipulacji ulegamy - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował "Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku" i "Czy naprawdę schamieliśmy?" George'a Orwella.
Audio
  • Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek o twórczości George'a Orwella (Posłowie)
George Orwell
George Orwell Foto: PAP/Archiwum

Alegoryczna bajka "Folwark Zwierzęcy" pierwszy raz ukazała się w Anglii w 1945 roku w nakładzie 4500 egzemplarzy. Od tamtej pory wydrukowano ich na świecie dziesiątki milionów, a brytyjski Book Marketing Council zaliczył książkę do dwunastu najznakomitszych dzieł współczesnych czasów. "Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku" ukazuje się na polskim rynku pierwszy raz.  


Lafferty opowiadania okładka MAG-663.jpg
Piotr Gociek o opowiadaniach R.A. Lafferty'ego: jestem absolutnie zakochany

Zdaniem Łukasza Orbitowskiego George Orwell należy do tych pisarzy, których nie trzeba czytać, aby znać. - Jego "Folwark zwierzęcy" tak mocno zaistniał w świadomości nie tylko czytających, że każdy mniej więcej wie, o co chodzi. Takie sformułowania jak "wszystkie zwierzęta są równe, a niektóre równiejsze" funkcjonują już w oderwaniu od tekstu literackiego - tłumaczył pisarz. 

Dodał, że podczas lektury "Folwarku zwierzęcego" towarzyszyła mu myśl "rety, jakie to jest dobre". - Zacząłem sobie wyobrażać współczesnego czytelnika, który pierwszy raz sięgnął po tę książkę, bez znajomości historii. Dla naszego pokolenia historia rewolucji październikowej była częścią formacji intelektualnej. Przypuszczam, że dla współczesnych młodych czytelników ta rewolucja jest jak wyprawa Juliusza Cezara do Galii. "Folwark zwierzęcy" się broni. To dobra historia o władzy, mechanizmach zaprzeczania, w jaki sposób jesteśmy manipulowani, jak tej manipulacji ulegamy - podkreślił Orbitowski.  

Natomiast Piotr Gociek zauważył, że Orwell jest m.in. dlatego wiecznie żywy, bo jako jeden z nielicznych autorów był szczery w swojej twórczości. - Pisał o tym, o czym myślał, wierzył w to, był uczciwy i jednocześnie potrafił przyznać się do błędu. Potrafił rozprawić się ze swoim zauroczeniem, gdy okazało się, że fakty przeczyły teorii. W polskiej literaturze podobną postacią był Marek Nowakowski - mówił Gociek.


Posłuchaj
24:35 PR24_mp3 2021_07_07-22-05-34.mp3 Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek o twórczości George'a Orwella (Posłowie)

 

"Czy naprawdę schamieliśmy?" - to z kolei eseje, artykuły prasowe i felietony George'a Orwella niepublikowane dotychczas w języku polskim. Jest w tym zbiorze wielka polityka, są doniosłe kwestie społeczne powojennej Europy, ale też ciekawe obserwacje i refleksje dotyczące kultury masowej, angielskiej przyrody oraz wielkiej i popularnej literatury. Czytelnik znajdzie tu dwa utwory młodzieńcze, a także fragmenty notatnika literackiego zawierającego zapiski z ostatniego okresu życia pisarza: dają one obraz tego, co autor "Roku 1984" zapewne by napisał, gdyby nie zmarł przedwcześnie.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 8.07.2021

Godzina: 22.05 

Czytaj także

"Realizuje moje literackie credo". Orbitowski w PR24 o powieści "Jakob von Gunten"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 07:16
- Nic mnie nie przygotowało na spotkanie z tą prozą. Tym bardziej jestem zauroczony, trochę zasmucony, ale przede wszystkim oszołomiony tą powieścią - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzowali powieść "Jakob von Gunten" Roberta Walsera.
rozwiń zwiń