X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Tka opowieści z elementów romantycznych". Gociek w PR24 o zbiorze opowiadań Zafona

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 12:48
- Do niego pasuje jak do mało kogo takie anglosaskiej określenie 'storyteller'. On bardzo lubi te opowieści chować w takiej szkatułkowej, pudełkowej formie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Gościem "Posłowia" był także Łukasz Orbitowski. 
Carlos Luis Zafon Miasto z mgły
Carlos Luis Zafon "Miasto z mgły" Foto: Materiał promocyjny

"Miasto z mgły", ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, jest poszerzeniem literackiego świata "Cmentarza zapomnianych książek". Ten zbiór jedenastu opowiadań pokazuje wszystkie cechy pisarstwa Zafona, ale subtelnie, jakby przez mgłę wszechobecną w jego literackich obrazach. Te opowieści mogłyby stać się elementami większej całości, a jednak pisarz puścił je wolno, dając im osobne życie.

Piotr Gociek 1200.jpg
"Jimi Hendrix we Lwowie". Gociek w PR24: książka jest przepełniona miłością do tego miasta

- Moje doświadczenia z Zafonem były umiarkowane, jestem zaznajomiony z dwoma tomami tego cyklu "Cmentarz zapomnianych książek". One zawsze wydawały mi się taką uroczą hiszpańską odpowiedzią na rękopis znaleziony w Saragossie. Przy dosyć oczywistym założeniu, że Zafon przypuszczalnie nigdy tego dzieła nie przeczytał. (...) Zafon był sensacją literacką jakieś 12 lat temu. Pamiętam modę na Zafona, która paradoksalnie sprawiła, że reagowałem na niego dosyć niechętnie - przyznał Łukasz Orbitowski.        

Jak podkreślił Piotr Gociek, Carlos Zafon w swoich powieściach nie ukrywał nigdy, że uwielbia literaturę dziewiętnastego stulecia.

Posłuchaj
23:29 PR24_mp3 2021_05_26-22-06-10.mp3 Piotr Gociek o książce Carlosa Luisa Zafona "Miasto z mgły" ("Posłowie") 

- Jak sobie poczytamy jego książki, szczególnie te opowiadania z "Miasta mgły" to od razu odkryjemy, że raczej te chwyty, które on tam stosuje, to byśmy znaleźli w takiej trochę pośledniejszej literaturze XIX-wiecznej, czyli w tym całym mrowiu opowiadań niesamowitych. Te wszystkie figury żon więzionych przez mężów, tajemniczych kobiecych postaci, które umierają, potem wracają z zaświatów, tajemniczych wież, zamczysk, labiryntów, różnych niezwykle romantycznych elementów - on z tego wszystkiego tka te swoje opowieści. Rzeczywiście robi to bardzo zręcznie. Na końcu widzimy, że to wszystko jest tak naprawdę dość puste, taka zabawa, której celem jest bawienie nas tym, że czytamy - podsumował.               

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Posłowie"

Prowadził: Piotr Gociek

GośćŁukasz Orbitowski

Data emisji: 26.05.2021

Godz. emisji: 22.06

kmp

Czytaj także

J.K. Rowling "Ikabog". Piotr Gociek: mamy tu wiele cudownych scen

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 22:30
- Jest to przepiękna w mojej opinii bajka o tym, jak władza manipuluje całym społeczeństwem, gdyż mamy nieudolnego, aż dobrotliwego króla Alfreda, na którego wszyscy mówią Fred. To taki poczciwy głupek - powiedział o najnowszej książce J.K. Rowling na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Orbitowski.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stephen Fry "Mythos". Łukasz Orbitowski: brakuje potwornej i mrocznej strony mitów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 22:35
- "Mythos" jest pierwszym tomem z cyklu. Z dużą radością patrzyłem w trakcie czytania, jak ten facet się uczy. Kolejne historie robią się bardziej złożone i lepsze literacko - stwierdził Łukasz Orbitowski w audycji "Posłowie".
rozwiń zwiń